BRUKSEL, 6 mars (AIP)  -Vendet anëtare sikur me rastine Kosovës me mjaft vështirësi po bine dakrod mbi zhvillimet e funidt në Ukrainë njafton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Selia e BE-së në Bruksel

Krerët e Shteteve dhe Qeverive të vendeve anëtare të Bashkimit Europian u mbledhonë sot në slein e e BE-së në  për të bërë përpjekje për të harmonizuar pikëpamjet për nxjerrjen e Ukrainës nga kriza, qe shktoi 100 viktima dhe mbi 500 të plagsour nga forcat okupuese te dikatorit Viktor Yaunkovich i njohur si prorus.

 

Sipa pasojë e krizës se hyrjes asë trpave rusxse në territorin e Ukrainës në Burksel sot eshte biseduar edhe ndeshikimi i Moskës pë rketo akte me sanksione të mundshme Rusisë . Në të njëjtën kohë , revista e fuqishme politike ” Spiegel ” beson se kancelarja gjermane Angela Merkel , e drejtë ” ndan ” ndërmjet presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit amerikan Barak Obama dhe rithekson se vetëm Gjermania nga Rusia importuar 35 për qind të totalit të importeve të saj të gazit dhe gjithashtu të njëjtën përqindje të naftës .

” Ne do të provojë se ne mund të ndihmojmë njerëzit e Ukrainës dhe Rusisë duhet ta dini se të mbajnë pasojat e sjelljes së tyre , ” u tha sot para  gazetarëve, kryeministri britanik David Cameron para takimit të jashtëzakonshëm të përfaqësuesve të BE-së .

“Rusia është e rrezikshme dhe e paparashikueshme dhe duhet të ndalet, ndyshe pasojat do të jënë fatale…” tha presidenti lituanez Dalia Gribauskajte në hyrje të ndërtesës së Këshillit , i cili po ashtu kërkoi  sanksione të ashpra kundër Rusisë .

 

BE-ja vendos sanksionet e para ndaj Rusisë

Nga ana tjetër , vendet kryesore të Evropës perëndimore , të udhëhequra nga Gjermania, Franca dhe Britania duan për të zgjidhur krizën ukrainase përmes dialogut me Moskën dhe dërgimin e mbikqyrësve ndërkombëtarë , dhe sanksionet konsiderohen tani kundërproduktive .

Në Bruksel, Van Rompuy, tha se bisedimet mes Moskës dhe Kievit për zgjidhjen e krizës në Ukrainë, duhet të prodhojnë rezultat brenda një afati të caktuar kohor.

Njëkohësisht  Rompuy nenvizoi se udhëheqësit e BE-së, gjatë samitit emergjent që mbajten të enjten, ranë dakord për një seri të sanksioneve ndaj Rusisë dhe atë dule filluar ndërprerjen e bisedimeve për vizat.

” Sanksionet duhet të diskutohet , por ka ende hapsirë për dialog ” tha ajo për gazetarët sot në orët e  paraditës,. Në vazdim diplomatja gjermane Angela Merkel ka  mbështetur krijimin e një Grupi të Kontaktit, ashtu siq e kishte dikur Kosova për të ndërmjetësuar mes Moskës dhe Kievit.

ukrrrr11Arseniy Jacenjuk një konferencë për shtyp , pas një takimi me zyrtarë të BE-së në Bruksel tha se ishte i tronditur nga ajo që është e lejuar që të jetë situata në Ukrainë ishte  nje  nderhyrje e papresident duke shkatuar katarfë humanitare me mbi 100  viktima e qindra të plagosur  Rusia duhet të ndalet , tha ai .

“Cizmja ruse dhe tanket ruse në territorin tonë nuk do të jenë të pranueshme kurrë në 21 shekulli..”  delkalroi sot në Bruksel presdienti ri ukrainas z.Jacenjuk . Në vazhdim ai tha se në samitin që BE-ja e hodhi poshtë konkluzionin e parlamentit Krimesë në provincë bashkuar me Rusinë që siupas tij “ky referendum nuk ka bazë ligjore . Krime ka qenë dhe gjithmonë do të jetë një pjesë e Ukrainës..”

.

SHPËRNDAJE