“Ceca këndon në Prishtinë”…Ky ështe një lajm, njoftim ky më shumë se një lajm, senzacion të cilin e hasëm sot në shtypin serb. Por kur ta përfundoni tekstin së lexuari, në brendi do ta kuptni se është ai është një titull sa provokues po aq edhe me therra, njofton agjencisë informative “Presheva Jonë”.  Burimet  e agjencisë në fjalë kanë mësuar se Rita Ora, së shpejti do të gjendet para publikut shqiptarë, është paraparë një koncert i madh në Prishtinë dhe sipas gjitha gjasave verës në stadiumin e  Prishtinës.

 

 

Prishtinë, 12 maj

 

 

“Ceca paraqitet në Prishtinë, ky është lajmi që ditëve të  fundit u dëgjua dhe lexuar në një revsitë shqiptare, shkruanë sot shtypi serbë, duke shtuar se  “njerëzit janë të hutuar tërësisht, por në fakt bëhet fjalë për  koncertin e yllit të tyre Rita Ora-s një 22-vjeçare e cila jeton në Britani. Ajo do të këndojë në Republikën e Kosovës në fund të verës…”,  kanë shkruar medita serbe.

 

 

Në vazhdim shtypi serbe ka shkruar se “Ceca është shumë popullor në Prishtinë, dhe se këngët e saj mund të dëgjohet kudo, kështu që nuk është çudi këtë dredhi të marketingut. Nëse asgjë tjetër, një lajm i tërhoqi vëmendjen e shumë prej tifozëve të saj – thekson burimi tonë. Dhe çfarë do të thotë përveç se ata në Prishtinë, vetëm mund të shpresoj që një herë në yll si Ceca…”

 

 

 

Krahasimi mes Rita Ora dhe Cecës, tendecioz dhe anakronik i mediave serbe

 

Shrimet në mediat serbe për Cecën e vejën e kriminalit serb Arkan,  në raport me Rita orën duken më shumë nga gjeelozia, tencioneze dhe revanshiste pas një shrimi që ditë më parë e solli “Gazeta Shqiptare” në të cilin thuhet se  “Rita Ora sot dëgjohet me të madhe edhe nga serbët dhe atë duan shumë…” Dhe tash shkrimet serbe të ciliat pasuan këyre ditëve, duken si kundërpërigje ndaj shtypit shqiptare, duke dalur me shkrime të kundërta, se gjoja ”shumë shqiptarë sot në Kosovë e dëgjojnë me ëndje këngët e  Cecës, madje në cdo  të tretën  verturë të kosovarëve mund të gjejsh  CD të saj..” ?!

 

Një krahasim tendecioz dhe anakronik i mediave serbe mes Cecës dhe Ritës, tham keshtu, sepse një Ceca jo që i ka do vjet, prose eshte eimplikuar në krimine roganiozuar dhe ishte grua e një krimineli që bëri krime dhe gjoecid mbi popullatën e Rita Orës, ku kjo e fundit vete ka pohuar se ketyre masakrave serbe ju  kanë shpëtuar prinderit e saj. Por edhe një fakt tjetër se caac i kendon Serbsië sëmadhe dhe sot e kësaj dite edhe Kosovës edhe pas kapitulimit të Serbisë. Portali serb “B-Turn”, i cili i kushtohet kulturës ballkanike në përgjithësi, mes shumë artikujve për artistë të ndryshëm evropianë, aty afër përkrah edhe me turbofolkun e Svetlana Raznatovic-Cecës, në mënyrë shumë të mirë dhe të artikuluar pa ndonjë prapavijë, ka shkruar për bukuroshen Ora. “Shumë prej diskutimeve po dalin të jenë të koncentruara në stilin e saj.

“Disa menaxherë njoftoi Ceca, por vetëm në njoftimet e më gjerë mund të dëgjohet shpjegimi, dmth informatat që zëri i yllit shqiptar “pak”, kujton Svetllana këngëtarin Raznatoviç. Gazeta ka bërë përparimin më, duke deklaruar se popullariteti Rita-s në Ballkan, dhe madje edhe në Serbi, njëjtë si Ceca, nëse jo më shumë! Në Serbi, vështirë se dikush ka dëgjuarpër  Rita ..” ka thënë bashkëbiseduesi i i gaztës serbe nga Prishtina.
Rita Ora: Prindërit i shpëtuan gjenocidit në Kosovë

 

Në një intervistë për The Sun, Rita Ora ka folur se si prindërit e saj i shpëtuan gjenocidit në Kosovë. Ajo është krenare për familjen e saj dhe popullin shqiptar, madje shpreson ta inkorporojë muzikën e Kosovës në tingujt e saj.

 

Intervistat e para janë gjithmonë të sikletshme, sidomos kur mega-ylli i muzikës hip-hop, Jay Z, i shtron pyetjet. Por, këngëtarja britanike Rita Ora padyshim se mbeti e impresionuar për takimin me reperin amerikan: ajo nënshkroi kontratë me labelin e tij. Tashti, singli debutues i 21-vjeçares është në rrugën për të arritur në vendin e parë në këtë vikend. Londinezja me këmbët për toke – e cila ishte vetëm 17 vjeçe kur iu bashkua labelit të Jay-Z, “Roc Nation – thotë: “Këndoja në bare të Londrës dhe në fund dikush më vuri në kontakt me Jay Brownin, dorën e djathtë të Jay-Z”.

 

Prindërit e saj ishin në mesin e dhjetëra mijërave që ikën në vitet ’90 për të shpëtuar nga konflikti që eskalonte tmerrshëm.  Por, jeta e Ritës ka mundur të jetë ndryshe nëse familja e saj nuk do të vendoste të largohet nga vendlindja e tyre, Kosova, atëherë kur ajo ishte foshnjë. Diktatori brutal serb, Slobodan Milloshevic persekutonte shqiptarët, si familjen e Ritës. Kështu që ata ia mësynë Londrës. Ajo thotë se prindërit e saj i kanë shpëtuar gjenocidit: “E lashë Kosovën kur isha një vjeçe. Isha e lumtur që nëna dhe babai im ikën herët”.

 

 

“PRESHEVA JONË”, MËSON SE RITA ORA VERËS MBAN KONCERT NË KOSOVË
Rita shton: “Kur kemi ardhur në Londër, babai im nisi të punonte në restorante. Nëna ime ishte mjeke në Kosovë, por nuk dinte anglisht. Kështu, është dashur të studiojë sërish gjithçka, ta mësojë anglishten dhe të më rrisë mua, vëllanë dhe motrën. Vërtet e admiroj për këtë. Tani ajo është psikiatre dhe e ka pavijonin e saj në Londër”. Rita është e krenare për rrënjët e saj – aq shumë sa që ajo shpreson ta inkorporojë një ditë muzikën e Kosovës në tingujt e saj.

 

Këngëtarja shpjegon: “Unë flas rrjedhshëm shqip, sepse e kemi folur në shtëpi”.
“Jam kthyer shpeshherë në Kosovë. Kur dikush bën diçka jashtë vendit tonë, është punë e madhe, sepse fatkeqësisht nuk ka shumë mundësi atje. Kam dëshirë të përkthehet muzika kosovare në albumin tim. Kam mundur, por nuk ka funksionuar ende. Do ta bëj. Dhe definitivisht dua të bëj koncerte atje në të ardhmen dhe të grumbulloj fonde”.

 

Rita Ora në Londër këndoi për homoseksualët, ku këngëtarja kosovare ka qenë protagoniste në ketë  koncert në Britanisë së t Madhe, ku ka kënduar në një klub të “gay”-ve.  Pas i kënaqi këta homosexualë, duke se kanë radhët t’i kënaqin  edhe disa të rinjë shqiptare në Rinora katër ditëve të ardhshme. Kurse, sipas burimeve të agjencisë informative “Presheva Jonë” Rita Ora është duke u përgatitur për një koncert  në Prishtinë, edhe ate në stadiumin e qytetit  gjatë ditëve të ardhshme, pikrisht verës, kur bashätdhetarët gjenden  në pushime, në vendlindje…!

SHPËRNDAJE