Preshevë, 16 shtator -Alternative për Ndryshim parti kjo e drejtuar nga kryetari i komunës së Preshevës Shqiperim Arifi, do të marrin pjesë në zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqiptarëve, të cilat janë planifikuar për 4 nëntor, njofton agjncia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Liderët nga Lugina nisin luften per KKSH-ne. Kjo po i bie se Presheva po don me hanger me dy lugë me Serbine dhe Kosoven ?!…

Pas vizitave te njëpasnjeshme ne Prishtinë dhe premtimeve te presidentit kosovar Hashim Thaci per bashkim tre Lugines me Kosoven, duket se kjo eufori ka rene nder lideret e Buajocit dhe Preshevës. Themi keshu sepse Presheva nuk po e presin Thacin me “bashku” Luginen me Kosovën dhe ata po pergatiten ta dalin ne zdhejt orghniziara nga Serbia.

Mesohet se pos APN-së se Shiprim Arifi edhe partia e “babushit” te PVD-së Riza Halimit qe kryesohet nga Ardita Sinani do te dalin ne këto zgjedhje, kete e ka konfirmuar nenkryetari i saj, njeherit kryetar i PVD-së ne Bujanoc dhe i Komunes Shaip Kamberi.

Presheva nuk e presin Thacin me bashku Luginen me Kosovën, dalin ne zgjedhjet serbe. Jane në pyetje 100 mije euro. Qytetare dhe disa liderë nga Lugjna e Presheves i kane thenë  agjencise së lajmeve “Presheva Jonë” se inicitativa e Thacit per “bashkim” pas kundershtimeve te Tiranes zyrtare, Kadarese dhe nderkombëtareve te cilat jane pro ruajtjes se integritetit territorrial te Kosovës, duket se jane zbehur pasi eshte kuptuar se Thaci me kete bashkëide me Vucicin, ai po e bene me shume per fushate dhe per interesa te tija personale.

“Kosova me Thacin leje qe nuk po ndihmon financiarisht Luginen e  Presheves sikur Serboia veriun,  por me keto premtime per “bashkim” don me naj humbur edhe qato 100 mije euro qe i takojne Lguines nga qeveria serbe qe derdh per cdo vit per kete organ, prandaj edhe kemi vendosur te dalim ne keto zgjedhje me 4 nentor organizuar nga Serbia..” ka thene njeri nga lideret e Presheves i cili javen e kaluar u gjend perball retorikes së Thacit ne Prishtinë.

Pergatitjet e tilla per zgjdhjet e KKSH-së per 4 nentor ka nisur pergatitje e edhe Nagip Arifi nga PD. Kurse Partia për Veprim Demokratik ka marrë pjesë deri më tani në të gjitha zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqiptarëve, dhe kur ata ishin të gjitha partitë e tjera bojkotuan kur ka pasur kërcënime ndaj votuesve jashtë vendvotimeve.

Partia Demokratike e Shqiptarëve (PDSH), presidenti i së cilës Ragmi Mustafa ka vendosur të mos marrë pjesë në zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqiptarëve (NSA), të cilat janë planifikuar për 4. të nëntorit.

Në një deklaratë të dhënë për mediat thuhet se presidenca PDSH beson se “për herë të parë, e vetmja zgjidhje për shqiptarët në bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën”, e cila nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet për KKSH-ne.

“Duke pasur parasysh tanishme situata politike dhe e sigurisë në Luginën e Preshevës, PDSH-ja konsideron se ka përparim pozitiv dhe për të vazhduar politikën diskriminuese të qeverisë serbe ndaj shqiptarëve në luginën e Preshevës,” thuhedt nder tjera ne nje  deklarate leshuar sot nga PDSH

Kryesia e PDSH thotë se “vlerëson angazhimin dhe përpjekjet e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë arritën një marrëveshje mbi pranimin e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës Kosovës, në bazë të një referendumi (në këto komuna) e 1 dhe 2. Mars 1992. ”

Anëtarët e PDSH-së në seancën e tanishme të Këshillit Nacional të Shqiptarëve të ketë një shumicë së bashku me Partinë për Veprim Demokratik (PVD) Riza Halimi, një propozim mbi PDSH-zgjedhur presidenti aktual i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve Shukri Imeri.

Presheva nuk e presin Thacin me “bashku” Luginen me Kosovën, por po pergatiten te dalin ne zgjedhjet serbe, meqe  ketu jane në pyetje 100 mije euro. Qytetare dhe disa liderë nga Lugjna e Presheves i kane thenë  agjencise së lajmeve “Presheva Jonë” se incitativa e Thacit per “bashkim” pas kundershtimeve te Tiranes zyrtare, Kadarese dhe nderkombëtareve te cilat jane pro ruajtjes se integritetit territorrial te Kosovës, duket se jane zbehur pasi eshte kuptuar se Thaci me kete bashkëide me Vucicin, ai po bene me shume per fushate dhe per interesa te tija personale.

“Kosova me Thacin leje qe nuk po ndihmon financiarisht Luginen e Presheves, por me keto premtime per “bashkim” don me naj humb edhe qato 100 mije euro qe i takojne Lugines nga qeveria serbe qe derdh per cdo vit per kete organ, prandaj edhe kemi vendosur te dalim ne keto zgjedhje me 4 nentor organizuar nga Serbia..” ka thene njeri nga lideret e Presheves i cili javen e kaluar u gjend perball retorikes së Thacit ne Prishtinë.

Pergatitjet e tilla per zgjdhjet e KKSH-së per 4 nentor ka nisur pergatitje e edhe Nagip Arifi nga PD. Kurse Partia për Veprim Demokratik ka marrë pjesë deri më tani në të gjitha zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqiptarëve, dhe kur ata ishin të gjitha partitë e tjera bojkotuan kur ka pasur kërcënime ndaj votuesve jashtë vendvotimeve.

Do perkujtuar se diteve te fundit Hashim Thaci ishte i zeshem per bashkimin e Lugines se Preshves me Kosoven, dihe tme kushte te Serbise me veriun dhe kjo ide thaciane-vuciane ka nxehur forte lidferet e Presheves inciative kjo e cila u prit me nje eufori te madhe. Por, ftofja e lidereve te Presheves per “bashkim” me Kosoven, vjen pas deklartatave te fundit te presidentit kosovar Thacit i cili ju tha troq  preshevareve se  Prishtinë se “une ju garantoj per bashkimine  Lugines me Kosoven..”

SHPËRNDAJE