Zurich, 22 dhjetor -Policia paralajmëron kosvbaret shitesit e biletave (“Polizei warnt vor Flugticket-Betrügern“) te cilet po mashtrojne mergimtaret ne sezionin e pushimeve, ne kete rast te festave te fundvitit. Këta mratapez, mashtruese te biletave pasagjereve ju dergojne letra, SMS përmes telefonit, përmes Vahtsapp apo Wiber..te cilat policia po i ndjek, shkruan sot gazeta zvcrane 20Minuten.ch dhe mediat tjera zvicerane, tranmseton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Policia zvicerane ne aksion kunder mafias se biletave te agjencive kosovare derguar pasagjerve permes SMS, Vahtsapp apo Viber (Kontakt erfolgt via Internet, SMS oder Viber)

Arsyeja e këtij paralajmërimi është prej momentit kur gjatë kësaj jave dy persona u bënë viktimë dhe raportuan rastin në polici.

Policia në Zvicër këshillon të gjithë udhëtarët, kryesisht ata që udhëtojnë me linjën Zurich-Prishtinë, të blejnë bileta në kompanitë e udhëtimit që janë të njohura e të besueshme

Më shumë se 100,000 kosovarë që jetojnë në Zvicër, shkruan kjo gazetë, mbajnë raporte të mira me atdheun e tyre, Kosovën. Linja ajrore nga Gjeneva apo Zurich-Prishtinë ka qenë ‘rrugë popullore për vite me radhë’.

Vetëm autori i ketyre rreshtave ka marrur se paku 120 SMS nga keto agjenci udhëtimesh oferta, gjitha rastet ju jane raportuar ne polici. Dhjetra mergimtare i kane shkruar agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” se keta SMS jane bere te padurueshëm ku po privohet liria e njeriut, sepse nga keto telefonta dhe SMS ata vazhdimisht pengohen, shqetesohen diten dhe naten, për cka jane informaur edhe sherbimet policore ne Zvicër.

Në disa kantone, raportet e biletave të rreme ajrore po grumbullohen. Autorët i tërheqin viktimat e tyre me fluturime në Kosovë dhe secili kap disa mijëra franga.

Por, policia tani përsëri paralajmëroi për një mashtrim të ri, agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra. Këta persona që po shesin bileta, po mashtrojnë qytetarët duke shitur bileta me oferta të ndryshme. Kur kosovarët paguajnë për bileta, këta persona që i ofrojnë ato oferta nuk janë më në dispozicion. Ose, biletat që marrin për aeroplan janë të pavlefshme ose joekzistente. (“Nun warnt die Kantonspolizei aber vor einer neuen Betrugsmasche: Dabei machen die Täter den Opfern verlockendes Angebot für Flugtickets nach Pristina (Kosovo). “)

Edhe me keq, mësohet se me keta mashtrues te biletave jane te lidhur edhe shume portale kosovare te cilet nu guxojne t’i kritikojne agjencin e udhetimeve per keto mashtrime dhe malltrtime te udhetareve, për shkak se tek to behen reklama?!

Dhjetra e rasteve në Aargau, Zurich, Gjenevë etj..

Arsyeja për paralajmërim janë dy viktima që kishin ardhur përpara brenda një kohe të shkurtër policia tha se Kapo Solothurn. Kryesi i dyshuar kontaktoni viktimat e tyre me telefon, nëpërmjet platformave internetit nëpërmjet SMS ose Viber.

Policia këshillon bileta ekskluzivisht me kompani e besuar të udhëtimit ose direkt nga linjat ajrore të njohur për të blerë prona.

Edhe në policinë Aargau kantonale paralajmëroi nëpërmjet Facebook. Në 70 raste kundër kriminelëve kishte qenë tashmë i suksesshëm në vitin aktual, thuhet aty. Sidomos në ditët e kaluara dy tregon janë bërë përsëri. “Përsëri dhe përsëri, të përhershme kanë ushqyer imagjinatën Airlines “germani Airways” ose “Kosova Lines”. Tani vetëm para Krishtlindjeve, ata do të përpiqen sertish te mashtrojne pasagjeret, paralajmeron policia zvicerane.

Pra, kini kujdes nëse merrni një SMS me një ofertë të pakrahasueshme dhe aljmëroni rastte ne polici.

SHPËRNDAJE