Résultat de recherche d'images pour "Un Air Cocaïne"Bazel, 3 gusht -Një rrjet i gjerë ndërkombëtar i trafikut të drogës është çmontuar muajin qe e lam pas në Zvicër ku janë sekuestruar 603 kilogramë kokainë. Ky eshte një rekord, njfton agjencia e lajemeve “Presheva jonë” nga Zvicra duke ju referuar burimeve te policise federale dhe Europol-it

Policia ka arrestuar 16 persona me 21 valixhe droge bashke me to edhe 2 milion euro

Një rrjet trafikantësh kokainë nga Ballkani me degëzime ndërkombëtare, përfshirë në Zvicër, është çmontuar. U sekuestruan më shumë se një ton kokainë: 603 kilogramë në Bazel dhe 421 kilogramë në Hong Kong. Droga u transportua në avionë privatë.

Operacioni i quajtur “Familia” u koordinua nga Europol dhe DEA (SHBA) me mbështetjen e Frontex, njoftoi Europol të enjten. Policia federale Fedpol dhe policia kantonal Basel morën pjesë në operacion, si dhe Xhandarmëria Kombëtare Franceze. I kontaktuar nga Keystone-ATS, Fedpol i referohet lëshimit të Europol.

Hetimet datojne kahere, ku me ne fund jane arrestuar gjashtëmbëdhjetë vetë të përfshirë në këtë trafik nderkombëtar, pesë në Azi dhe njëmbëdhjetë në Evropë, përfshirë tre në Bazel.

Më shumë se një ton i kësaj droge u kap në këtë rast: 603 kilogramë, të paketuara në 21 valixhe, në aeroportin Bazel-Mulhouse dhe 421 kilogramë në Hong-Kong. U sekuestruan gjithashtu dy milion euro në shkurtime dhe më shumë se 1 milion euro mallra luksoze, përfshirë orë dhe automjete, tha policia franceze.

Operacioni mobilizoi shërbimet e hetimit të 14 vendeve të botës. Ata u vunë në gjurmët e këtij rrjeti të gjerë nga autoritetet kroate të cilat në fund të vitit 2017, fillimi i vitit 2018 kishin filluar hetimet e para. Ata dyshuan trafik të gjerë të kokainës nga Amerika e Jugut në Evropë e udhëhequr nga një organizatë mafioze ballkanike, sipas lëshimit të Europol.

Aeroplani në Bazel

“Në maj të vitit 2019, këto hetime bëjnë të mundur marrjen e informacionit për një shpërndarje të madhe të aeroplanit privat nga Uruguaji në Evropë. Avioni që dyshohet se është përdorur për të bërë dorëzimin duhet të ndalojë në Nice më 16 maj 2019 para se të zbarkonte në Bazel-Mulhouse. Pasagjerët e rremë janë të ngarkuar me bagazhe që përmbajnë kokainë “, thotë policia.

Pastaj u vendos një sistem mbikëqyrje në të dy aeroportet. “Në mbrëmjen e 16 majit 2019, policia zvicerane, në bashkëpunim të ngushtë me seksionin e kërkimit në Strasburg, arrestoi tre persona në Bazel, duke përfshirë një nga kokat e organizatës kriminale, dhe sekuestroi 603 kg kokainë të pastër në 90% ”, thotë policia.

Kërkohen ekstradime

Ai është një 35-vjeçar kroat, një 46-vjeçar çek dhe një 59-vjeçar serb, sipas Ministrisë Publike të Bazel-Stadt. Këta të fundit u arrestuan në tokën zvicerane jo larg Euro-Aeroportit. Të tre janë në paraburgim. Drejtësia Kroate ka kërkuar ekstradimin e tyre, i tha Keystone-ATS zëdhënësi i Ministrisë Publike të Bazelit, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

“Anëtarët e këtij rrjeti janë kryesisht me kombësi Czecheke, Kroate dhe Serbe,” tha Koloneli François Desprès i Seksionit të Kërkimeve në Strasburg, i cili mori pjesë në operacione.

Me 603 kilogramë të kapur në Zvicër, “Kjo do të ishte konfiskimi më i madh i kokainës nga vektori ajror në Evropë”, tha ai. “It’sshtë një Kokainë Ajrore që ka arritur të kalojë Atlantikun,” vazhdoi ai, duke iu referuar zbulimit në Mars 2013 të 700 kilogramëve kokainë të sekuestruar në aeroportin Punta Cana në Republikën Dominikane. një aeroplan i pilotuar nga dy francezë.

SHPËRNDAJE