criummmSt.Gallen, 13 qershor  -Policia zvicerane  e kantoninite St.Gallenit ka arrestuar me ne fund, pas nje muaji hetuesi,  një kosovar B.R (59) i dyshuar për vrasjen e bashkëkomasit te tij (H.S) më 12 maj në St Gallen rruges per ne punë, raporton 20minuten.ch, transemton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra  duke ju referuar burimeve te ministrise publike nga kantoni (SG).

Me konkretsiht, në mëngjesin e 12 majit një ngjarja tragjike e ndodhur në rrugën Webergasse në St. Gallen, tronditi qytetin. Një shqiptar nga Kosova, Haki Spahiu, ishte qëlluar në shesh të hapur me armë zjarri. Sipas njoftimeve të fundit të policisë zvicerane, është bërë i njohur agresori dhe është zbardhur tërësisht ngjarja.

Kosovari eshte arrestua në qytetin e Thurgau Sirnach. Ai është aktualisht në paraburgim per tre muajt e ardhshëm, tha sot prokuroria St Gallen. Do perkujtuar se vrasja ndodhi para nje muaji, pikerisht me  12 maj rreth 5:00, ku nje kosovar 42 vjeç u qëllua në rrugë në St Gallendue shkuar ne punë.  Vrasësi pas te shtenave ishte larguar ne drejtim te panjohur. me mendim per te fshehur krimin.  Viktima vdiq në vend.

 

Ngjarja e 12 majit

42 vjeçari nga Kosova ishte duke ecur në rrugën ëebergasse në drejtim të Multergasse. Aty ndokush qëlloi sëpaku një plumb në drejtim të tij, duke ikur më pas në drejtim të Gallusplatz.

Edhe pse urgjenca mjekësore erdhi menjëherë, viktima vdiq në vendngjarje. Policia kantoniale kërkoi dëshmitarë, ndërsa në ndihmë u kanë ardhur edhe dy kamera sigurimi, ku njëra ndodhet pikërisht në vendin ku ka ndodhur krimi. Viktima 42 vjeçare nuk ka pasur vendqëndrim në Zvicër, ndërsa u varros nga mijëra persona në Kosovëluii

 

SHPËRNDAJE