Gjenevë, -28 qershor  – Një burrë dhe një grua u arrestua të shtunën në dalje nga parkimi i Aubonne, qyteze kjo afer Gjenevës.  Ministria publik i Konfederatës raporton se kjo ishte një përgjigje e kundër-terrorizmit, njfton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”  duke ju referuar burimeve te MPC dhe policise fedrrale (FEDPOL)
Një përpjekje kundër-terrorizmit nga ana e policisë federale dhe policia kantonale Vaud u zhvillua të shtunën rreth 15h në parkingun e një kompleksi pazar në Aubonne (VD). Një burrë po ngiste një makinë dhe pasagjerëve të tij, i mbuluar, u arrestuan.

“Ajo pandehurit janë akuzuar për shkelje të ligjit federal ndalon grupet e” Al Qaeda “dhe” shtet islamik “dhe organizatat e lidhura. Ata janë akuzuar gjithashtu se kanë përkrahur, kanë marrë pjesë përkatësisht në një organizatë kriminale, “tha të hënën Linda von Burg, zëdhënës i Ministrisë Publike të Konfederatës (MPC).

 

“Pashë të paktën pesë burra të armatosur me armë të veshur maska ​​pranë një qendre omerciale. Kam menduar për një grabitje. Ajo ishte e frikshme! Pastaj dëgjova njërin prej tyre që bërtiste: “Policia”..  Ai vuri armën e tij drejkt në grua të mbuluar që k,ishtze me vete një fëmijë në prehrin e saj. Automjeti kishte targat Vaud.

Një dëshmitar tjetër, policia hipi operatori automjeti pas me sytë të lidhur. “Ajo ishte surreal. Ajo ishte si në një film amerikan “, komentoi ai. Sipas tij, armë në dorë, një oficer i policisë tha për këtë turmë, “Për sigurinë tuaj, mos iu afroni.” Sipas të riut, gruaja u duk shumë i habitur nga ana e ngjarjeve dhe bërtiti: “Pse? Pse? “Agjentët, kur fëmija ishte me të qarë.

Ka një duzinë ditë, një baba tunizian u arrestua edhe në Meyrin (GE) për “mbështetjen apo pjesëmarrje në një organizatë kriminale.” Sipas “The Times”, ky njeri do të jetë “një ciftimit xhihadistët rekrutimit të dyshuar se kanë dërguar disa Genevois në Siri dhe Irak.”

SHPËRNDAJE