Duket se edhe sporti ne ballkan, sidomos mes Kosove dhe Serbiise jane bere viktime e zhvllimeve politike por edhe e nacionalizameve dhe fyerjeve ne baza racore, te clat vedfne po “luaje ping-ponmg” mes veti ne stilin ma bëj-ta bëj.  Keshtu paras dy dite Federata e Futbollit të Kosovës doli publikisht se nuk do të lejojë të luhet ndeshja ndërmjet Crvena Zvezdës dhe Graçanicës ne Kosovë për shkak të thirrjeve raciste të tifozëve, njofton agjencia  e lajmeve “Presheva jonë”

 

Beogradi revanshohet, i kthen “shutin” Prishtinës

“Kosova do të merr pjesë në Kampionatin Evropian të Karatesë që do të zhvillohet Serbi…” ishte ky lajmi i fundit ne arene sportit ne mediat kosovare, duke ju referuar sekretarit gjeneral i Federatës së Karatesë së Kosovës, Nazmi Gashi.

 

Por duket se Serbia ja kthen “borgjin” duke ju revanshuar Kosovës. Tash Beogradi duk lejon karatistet kosovar te hyne në Serbi.Autoritet serbe te Boegradit sot kane marrur qendrim se  Udhëheqja e Federatës Karate të Kosovës dhe Karatistëve të Kosoves duk do të mund te hyjnë në Serbi për të marrë pjesë në Kampionatin Europian të Karatesë të mbajtur në Novi Sad nga 10 deri më 13 maj, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Në vendkalimin Merdare, zyrtarët e policisë së Serbisë i thanë delegacionit të Kosovës se ata ishin të ndaluar të hyjnë në Serbi me vendimin e Ministrisë së Brendshme të Serbisë, raporton sot portali koha.net.

Pas kësaj, ekipi u kthye në Prishtinë.

Më parë, mediat e Prishtinës raportuan se përfaqësuesit e Federatës së Karatesë të Kosovës hodhën poshtë mundësinë e pjesëmarrjes në kampionat pa simbolet shtetërore të Kosovës

 

SHPËRNDAJE