polciiaaaLinz, 20 tetor  -C’montohet një rrjet i madhe i trafikut ndërkombëtar të drogës: Policia germane kap nje shqiptar (57) 230 kilogram droge (570,000 euro) me kamionin me targa shqiptare . Droga eshte me vlerë më shumë se gjysmë milioni euro njofton agjencia e lajmeve “Persheva jonë” duke ju referuar burimeve policore nga Linci i Austrise.

Kjo shume e madhe e droges kapet mu në kohen kur DASH ne raportin e posapublikuar  dhe organiaaz dnerkombëtare  akuzoojne Shqperine si nje vend kultivues dhe tranzit te droges ne vendet e BE-së.

Një mesoburre nga  Shqipëria ishte duke vozitur kamionin në lindje të Passau. Pasi policia e ndali për kontroll të imtësishëm, atij ju gjetën drogë me vlerë mbi gjysmë milion euro. (“Schlappe für den internationalen Drogenhandel: Ein 57-jähriger Albaner, der mit einem Lkw auf der Autobahn durch unsere Region rollte“), transmton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Policia mori atë 72 paleta të zbrazëta plastike nën xham zmadhues, të cilat janë të vendosura në pjesën e prapme të kamionit. Një përmbledhje e kutive tregoi se në këmbë tuba plastike janë përfshirë në një gjatësi prej 60 centimetrash dhe një diametër prej njëmbëdhjetë centimetra: 288 tuba plastike janë dy të mbushur me 800 gram marihuanë. Kur shuma totale zbuluar 230 kilogramë lëndë narkotike në qoftë se ishin Fondi më i madh i drogës i Ulët Bavarisë, thotë kreu i ekipit hetues, Falk i Usslar.

“Kamioni ishte me regjistrime të Shqipërisë, në të cilën fshiheshin 288 pako me marihuanë, secila me masë 800 gram. Pra gjithsej 230 kilogram me vlerë 570.000 euro,” përcjell botasot.info fjalët e zëdhënësit të policisë në Bavari, Josef Kerschbaumer. “Gjurmët se ku është marrë droga dhe se ku transportohej është në shqyrtim e sipër nga Prokuroria e Passau.” Lidhur me këte kontrbande te madhe te drogës shrkuan sot edhe  nachrichten.at, transmton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

SHPËRNDAJE