Haute-Savoie (F), 23 qershor -Një hetim i gjatë tetëmujor identifikoi dhjetë të dyshuar të moshës midis 27 dhe 42 vjeç, duke përfshirë shtatë shtetas shqiptarë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referuar burimeve te policise franceze.

Te arrestuarit i përkasin një rrjeti trafikimi ndërkombëtar të drogës u arrestuan nga xhandarmeria franceze në Haute-Savoie dhe Alpes-Maritimes. Ata më pas u paditën në Lyon, ka thënë policia.

Dhjetë persona kanë rënë në  pranga e policisë në Francë gjatë kësaj jave ku shtatë prej tyre janë shqiptarë. Të arrestuarit akuzohen për trafik të lëndëve narkotike dhe janë paditur në qytetin e Lyonit.

Vala e arrestimeve erdhi pas një hetimi prej tetë muajsh, deri në momentin që hetuesit mblodhën provat për të arrestuar 10 personat mes moshës 27 dhe 42 vjeç. Sipas mediave franceze hetimet janë kryer nga Dhoma e Kërkimeve të Chambéry-it, të cilët dolën në përfundim, së të arrestuarit bënin të mundur trafikimin e parave dhe të drogës në Francë dhe në vendet të tjera të BE.

Polica u ka sekuestruar 10 të arrestuarëve, dhjetëra mijëra eurove, disa qindra gram kokainë dhe heroinë, automjete të larta, armë dhe dokumente të rreme.

Duke pasur parasysh natyrën ndërkombëtare të fakteve, një njësi kombëtare hetimi ishte ngritur nën drejtimin e juridiksionit të specializuar ndër-rajonal (JIRS) të Lyonit.

Zyra Qendrore për luftën kundër shëtitës delinkuentët, grupi i xhandarmërisë së Haute-Savoie dhe të vëzhgimit dhe grupit të monitorimit në Lion ka marrë pjesë edhe në hetimin që çoi në këtë kapur.

SHPËRNDAJE