gianni-infantinoNyon/UEFA, 6 prill  -Policia zvicerane sot ka bastisur selinë e UEFA-s në Nyon (VD), si pjesë e hetimit të “Papers Panamasë.”, njofton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” nga selia e UEFGA-s ne Zvicer.

Siq kemi raportuar emri i Gianni Infantino, presidenti i ri i FIFA-s, gjendet mes dokumenteve të “Panama Papers”. Lajmin e bën të ditur gazeta britanike, “Guardian”, ku aludohet se Infantino, kur ishte shef i shërbimit juridik i UEFA-ës, mendohet të ketë patur një rol në marrëveshjet mbi të drejtat televizive, të cilat i janë besuar kompanive të huaja.

Sipas Guardian, një numër kontratash nga viti 2003 deri në 2006, kanë patur si bashkë-nënshkrues edhe ish shefin juridik të UEFA-s. Bëhet fjalë për një nga kompanitë e përfshira në skandalin që çoi në dorëheqjen e ish presidentit të FIFA-s, Sepp Blatter.

Megjithate, UEFA ka mohuar çdo përfshirje të ndonjë nga drejtorëve të tij ose të ndonjë partneri të marketingun në skandalin e “Panama Papers”.

 

UEFA: Patem “mysafirë” policine federale

SWITZERLAND SOCCER UEFA ALBANIA SERBIAPresidenti i ri i FIFA-s, Gianni Infantino (me “gjak serbi”) ishte ne shjenjesër . Në atë kohë ai punonte për UEFA-s, do të kishte shitur për të drejtat televizive të lirë në një kompani me bazë në Panama. Komisioni i etikës së FIFA-s tha të mërkurën se ai nuk e ka hapur një hetim paraprak për këtë. (6 prill 2016)

Policia zvicerane bastisi selinë e UEFA në Nyon të mërkurën për të marrë kontrata për ndarjen e të drejtave televizive në Ekuador në shoqëri Kryqit Trading, cituar në gazeta skandalin Panama.

Në një deklaratë, UEFA tha se “kemi pèasur sot “mysafirë” Policisine Federale të Zvicrës që vepron në bazë të një urdhër dhe kërkoi për të parë kontratat mes UEFA-s dhe Trading Kryqit / Teleamazonas. Sigurisht, UEFA ka dhënë Policisë Federale të gjitha dokumentet në posedim të saj dhe do të bashkëpunojnë plotësisht. “FBL-EURO-2016-SRB-ALB-DEMONSTRATINO

SHPËRNDAJE