Preshevë, 22 koriik -Një adoleshte (16) nga Gjermania este arrestuar nga polcii e cila u gjend midis militanteve të Shtetit Islamik në qytetin irakian të Mosulit, konfirmuan sot zyrtarët e shtetit federal të Saksonisë. Agjencia  elajemeev “Presheva jonë” ka mesuar se adoleshentja quhet Linda dhe ka preardhjen shqiptare nga e ema, megithse ky informacion nuk eshte konfirmuar zyrtarisht

Prokurorët në Dresden, kryeqyteti i shtetit lindor gjerman, thanë sot se autoritetet kishin bërë identifikimin e vajzës dhe aktualisht Linda V. dhe ajo është duke marë ndihmën e nevojshme nga ambasada gjermane në Irak.

Ushtria irakiane mori Mosulin nga duart e militantëve të Shtetit Islamik , qyteti i dytë më i madh i Irakut, një muaj më pare, pas një fushate raskapitëse e mbështetur nga SHBA-ja, një betejë që e la qytetin nën rrënoja.

Disa ditë pas rimarrjes së qytetit, njësitë ushtarake të Irakut kundër terrorizmit ndaluan 20 xhihadistë femra në një lagje të Mosulit.

Vajza 16-vjeçare Linda nga qyteti i vogël i Pulsnitz, në verilindje të Dresdenit, u zhduk në vitin 2016 pas konvertimit të saj në fenë Islame.

Sipas buirmeve te “Presheva Jonë” Linda V. është në paraburgim në Bagdad me tre gjermanëve të tjerë të cilët u bashkuan në vitet e fundit ISIS-it.

 

SHPËRNDAJE