Thaçi në Gjenevë kërkon mbështetje për dialogun me Serbinë, thotë se s’duhet paragjykuar rezultatiGjeneve, 2 tettor  –Krerët nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia, Kroacia, Sllovakia, Sllovenia, Bullgaria, Turqia, Gjermania dhe Zvicra u takuan sot në Gjenevë për të diskutuar se si të thellojnë integrimin dhe bashkëpunimin ekonomik. Udhëheqësit nga Ballkani Perëndimor angazhohen të forcojnë lidhjet ekonomike, shoqërore dhe të përgatisin rajonin për të ardhmen, njofotn agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra. Perfundon konferenca e Gjeneves per Ballkanin me nje dekalaratate. Nuk u fol per nderrimin e terrioteve. Ja per cka do te angazhohen keto vende

 

Rama e Thaçi e vazhdojnë komplotin për kufijtë në Gjenevë të Zvicrës

Rama e Thaçi e vazhdojnë komplotin për kufijtë në Gjenevë të ZvicrësPresidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama kanë ndarë një moment nga Forumi Ekonomik Botëror që po mbahet në Gjenevë të Zvicrës. Ideatori i shkëmbimit të territoreve me Serbinë, Hashim Thaçi, po e vazhdon komplotin për kufijtë me përkrahësin e tij Edi Ramën.

Lidhur me debatin e fortë për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë Rama nuk është përcaktuar asnjëherë saktë nëse është pro apo kundër. Mirëpo, diplomati suedez, Carl Bildt në një shkrim për Washington Post tregonte se krahas Aleksander Vuçiqit edhe Edi Rama e ka pranuar idenë e shkëmbimit të territoreve.

 

Thaçi në Gjenevë kërkon mbështetje për dialogun me Serbinë, thotë se s’duhet paragjykuar rezultati

Edhe pse dihetn prteendimet e Thaci-Vicic-rama,  ne konfrencen dy diotre pe rballkanin ne Gjenve nuk u fol per nderrimin e terrioteve. Ja per cka do te angazhohen keto vende.. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në “Dialogun Strategjik për Ballkanin Perëndimor – takimi i liderëve”, të organizuar nga Forumi Ekonomik Botëror në Gjenevë të Zvicrës, ku ka folur rreth nevojës për të arritur stabilitet politik, duke e vlerësuar këtë edhe si “çelës” për zhvillimin ekonomik të rajonit.

Presidenti Thaçi ka thënë se po punohet për arritjen e një marrëveshjeje paqësore me Serbinë, përmes dialogut në Bruksel.

“Stabiliteti politik prodhon edhe zhvillim ekonomik, prandaj edhe ne po punojmë për arritjen e një marrëveshjeje ndërshtetërore që stabilizon tërë rajonin tonë”, ka thënë Thaçi.

Në Forumin Ekonomik per Ballkanin, presidenti ka thënë se është avantazh që të dyja palët janë në favor të arritjes së kësaj marrëveshjeje dhe e tërë bashkësia ndërkombëtare, SHBA-ja dhe BE-ja, e përkrahin arritjen e saj.

“Nuk duhet të paragjykohet rezultati, por të gjithë duhet të jemi unikë në përkrahje të procesit të dialogut Kosovë – Serbi”, u shpreh presidenti Thaçi.

 

Brnabic: “Ky është viti kur Kosovën do ta njohim si autonomi”

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, deklaroi sot në Gjenevë se për vendin e saj është në interes paqja dhe stabiliteti në rajon dhe bashkëpunim me të gjithë partnerët.

“Para së gjithash ne jemi të interesuar në të ardhmen, për të krijuar një rajon në të cilin të rinjtë duan të qëndrojnë, për të ndaluar ikjen e trurit, për të përfituar nga revolucioni i katërt industrial”, ka thënë Brnabiq, ku po merr pjesë në dialogun strategjik të Bankës Botërore.

Ajo me këtë rast ka folur edhe rreth dialogun në Bruksel me palën kosovare, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

“Ky është viti në të cilin ne do ta njohim Kosovën ashtu siç është – krahinë autonome të Serbisë”, tha Brnabic


Komunikata e re e Forumit për Ballkanin Perëndimor përfshin masa praktike për të përgatitur rajonin për Revolucionin e Katërt Industrial, për të rritur konkurrencën ekonomike dhe për të zhvilluar një brez të ri udhëheqësish.

Katër udhëheqës nga rajoni i Ballkanit Perëndimor, krerët e qeverive dhe ministrat e vendeve anëtare të BE dhe vendet fqinje sot vendosin masa për të vazhduar dialogun në vazhdim për Ballkanin Perëndimor dhe bashkëpunimin që synon sigurimin e stabilitetit për rajonin dhe forcimin e rritjes ekonomike dhe konkurrencën, dhe përgatitjen për Revolucionin e Katërt Industrial.

Sipas deklarates se Fumit te Gjeneves per ballkanmin “Krerët nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia, Kroacia, Sllovakia, Sllovenia, Bullgaria, Turqia, Gjermania dhe Zvicra u takuan në selinë qendrore të Forumit Ekonomik Botëror në Cologny-Gjenevë, Zvicër. (“Leaders from Albania, Kosovo*, Montenegro and Serbia as well as Croatia, Slovak Republic, Slovenia, Bulgaria, Turkey, Germany and Switzerland met at World Economic Forum headquarters in Cologny-Geneva, Switzerland.”) transmeton agencia e lajemeev “Presheva Jonë”

Në mënyrë të veçantë, udhëheqësit vendosin masat në një Komunikatë të Forumit për Ballkanin Perëndimor për të forcuar dialogun dhe bashkëpunimin, veçanërisht në lidhje me nxitjen e rritjes gjithëpërfshirëse, shkathtësive dhe zhvillimit të talenteve, nxitjes së tregtisë, përgatitjes për Revolucionin e Katërt Industrial, duke mundësuar bashkëpunimin publik dhe privat fuqizimin e gjeneratës së ardhshme të liderëve.

 

Deklarata përshkruan një qëllim për të bashkëpunuar në:

Krijimi i një Qendre Filiale për Revolucionin e Katërt Industrial: Si pjesë e rrjetit të Qendrave për Revolucionin e Katërt Industrial të Forumit, kjo qendër do të ndihmojë në përgatitjen e rajonit për ndryshimet themelore ekonomike dhe shoqërore të parashikuara nga teknologjitë e reja si inteligjenca artificiale.

Organizimi i një takimi rajonal të Evropës Juglindore në 2019 me të gjithë udhëheqësit relevantë nga rajoni dhe Evropa.

Ngritja e një Këshilli për Konkurrencën e Ballkanit Perëndimor për të përmirësuar nxitësit themelorë të rajonit të produktivitetit, përfshirë infrastrukturën më të mirë, tregjet që funksionojnë mirë, institucionet efikase dhe një ekosistem të shëndetshëm për inovacion dhe sipërmarrje.

Formalizimi i një marrëveshje bashkëpunimi me Qendrën e Forumit Ekonomik Botëror për Sigurinë Kibernetike.

Hapja e 10 qendrave të reja globale Shaper në të gjithë rajonin, duke siguruar kështu një platformë për bashkëpunim për gjeneratën e ardhshme të liderëve

Pjesëmarrësit ranë dakord të vazhdojnë dialogun për Ballkanin Perëndimor me objektivin për të sjellë zgjidhje për sfidat e pazgjidhura me të cilat ballafaqohet rajoni dhe do të takohet përsëri gjatë takimit vjetor të Forumit Ekonomik Botëror 2019 në Davos, Zvicër.

“Ballkani Perëndimor ka luajtur shpesh një rol të jashtëm në historinë e Evropës. Sot, duke u angazhuar për të punuar së bashku në çështjet ekonomike dhe shoqërore që po e formësojnë botën tonë, liderët e saj po dërgojnë një sinjal të qartë se mënyra e vetme për të siguruar paqen, stabilitetin dhe begatinë e ardhshme është përmes hapjes, bashkëpunimit dhe bashkëpunimit më të madh “, tha Klaus Schwab, themelues dhe Kryetar Ekzekutiv i Forumit Ekonomik Botëror.

“Komunikata e Forumit për Ballkanin Perëndimor që kemi vendosur sot shënon një zhvendosje të rëndësishme për partnerët e Ballkanit Perëndimor. Duke u zotuar për të punuar së bashku në një rrugë drejt rritjes ekonomike dhe stabilitetit shoqëror, këta liderë po përmirësojnë perspektivat jo vetëm të popullit të tyre, por edhe të rajonit në tërësi “, tha Børge Brende, President i Forumit Ekonomik Botëror.

“Serbia ka kaluar një program të ashpër reformash, duke i dhënë prioritet arsimit dhe ekonomisë. Ky implementim ka sjellë stabilitet, por rajoni ynë do të arrijë stabilitet afatgjatë vetëm nëse ne jemi në gjendje të krijojmë një tregim të bashkëpunimit të bazuar në respektin e ndërsjellë dhe vlerat e përbashkëta “, tha Ana Brnabic, Kryeministri i Serbisë.

Të pranishëm në këtë takim ishin: Ana Brnabić, Kryeministër i Serbisë; Mevlüt Çavuşoğlu, Ministër i Punëve të Jashtme të Turqisë; Miroslav Lajçák, Ministër i Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Republikës Sllovake; Ursula von der Leyen, Ministri Federal i Mbrojtjes i Gjermanisë; Krystyna Marty, Zëvendës Sekretare Shtetërore dhe Zëvendës Drejtore Politike, Departamenti Federal i Punëve të Jashtme të Zvicrës; Borut Pahor, President i Sllovenisë; Lilyana Pavlova, Ministre për Presidencën Bullgare të Këshillit të Bashkimit Evropian 2018; Zoran Pažin, Zëvendës Kryeministër për Sistemin Politik, Politikë të Brendshme dhe të Jashtme dhe Ministrin e Drejtësisë së Malit të Zi; Andrej Plenkovic, Kryeministër i Kroacisë; Edi Rama, Kryeministër i Kosovës Hashim Thaci.

SHPËRNDAJE