Edicioni i 67-të i Sanremo-s mund të quhet pa frikë edicioni i kantautorit shqiptar Ermal Metës, jo vetëm për trofeun e parë të fituar, pasi vijon ende të jetë pretendent për çmimin e madh, por mbi të gjitha për mesazhin e fortë që përçon me “Vietato morire” dhe individualitetin artistik, që i dhuron muzikës italiane.

Ermal Meta ka fitoi çmimin “Cover 2017” në Festivalin e Muzikës Italiane “Sanremo 2017”. Ai mbrëmë, në natën e 3 të këtij Festivali, këngëtarët që garojnë në kategorinë “Kampioni” kanë performuar me këngët më të suksesshme ndër vite të muzikës italiane. Kantautori shqiptar, Ermal Meta, zgjodhi këngën e të madhit Domenico Modugno “Amara terra mia” kënduar më vitin 1971.

 

Kjo këngë me një emlodi melankilike trajton temën e emigracionit dhe rrëfen momentin e largimit nga toka e origjinës “tashmë e pa shpresë” nën vargjet “lamtumirë, lamtumirë e dashur, unë po iki, toka ime e hidhur, e hidhur dhe e bukur.” “E zgjodha këtë këngë, pasi jo vetëm është e mrekullueshme”, u shpreh në konferencën e shtypit Ermal Meta, njfton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Në mbrëmjen “Cover” të Sanremos u renditën në vend të dytë këngëtarja Paola Turci, e në vend të tretë këngëtari Marco Masini. U eleminuan nga gara këngëtarët Nesli e Alice Paba dhe Raige e Giulia Nuzi. Sot do të zhvillohet nata e gjysëmfinales. 20 këngëtarë të mbetur në garë do të gjykohen nga televotimit i publikut, nga votimi i jurisë së ekspertëve e nga juria e opinionit (juri kjo e përbërë nga seleksionimi i 300 personave të apasionuar pas muzikës). E prej tyre vetëm 16 këngëtarë do të vazhdojnë garën për në natën finale të “Sanremos 2017”.

Momenti më i mirë ishte siguri për Ermal Meta, i cili aktualisht renditet i pari me xhirim të Amara terra mia nga Domenico Modugno. Meta është një shkrimtar i pastër, këngëtarja rafinuar natën e kaluar, me një këngë nga patos të vështirë për qasje dhe për të cilin do të kthehen, ka qenë në gjendje për të përfunduar edhe shkrimin e saj. Mashtrim i duet imagjinatës në fakt nuk është e re në poezinë e tij, dhe ata që e ndjekin, e di se, në këtë pjesë të Modugno, Meta e ka bërë në të kaluarën të njëjtën “këngë në dy zëra”, si një haraç për një person shumë i dashur tek ai .

Ermal Meta është një kompozitor dhe këngëtar shqiptar qe jeton dhe vepron si artist ne Itali. Ai ka lindur më 20 prill 1981 (35 vjeç) në Fier në Shqipëri. Në moshën 13 ai lëviz me familjen e tij në Bari, në Italinë jugore, ndikuar fuqimisht nga rajoni emigrimit.
Ai shkroi shumë këngë Lirike. Në vitin 2015, ai mori pjesë në garën “Sanremo Giovani” dhe është zgjedhur për të marrë pjesë në festivalin e madh të këngës italiane në Sanremo në vitin 2016 në kategorinë e “Prposte Nuove” (propozime të reja) dhe në klasën e fundit me këngën “Odio le favole”.

Në shkurt 2017, këngëtarja përsëri bëhet një festival i madh i këngës italiane Sanremo, këtë herë në kategorinë e “madhe”, ose si një nga “big” me “Vietato morire” (Ndaluar për të vdekur). Gjatë ngjarjes (e cila zgjat pothuajse një javë) ose të enjten, 9 shkurt 2017, Ermal Meta fiton çmimin e 1 për “Cover mirë” interpretuar këngë të madhërishëm të bukur  “Amara terra Mia” nga Domenico Modugno që ngjall emigrimi …Te shutne  (11 shkrut)  do të mbahet në finale të Sanremo Festival Ermal Meta … ai do të kthehet në podium si fituesit?

SHPËRNDAJE