Davos, 11 janar -Presidenti francez, i cili kishte bërë një fjalim të gjatë në WEF në vitin 2018, tha se nuk do te merr pjese  këtë vit për shkak të krizës ne France pas protestave serike te  «gilets jaunes» (“xhaketave të verdha”). Ky qendrim i pèrediednit francez vjen menjehre pèasi homolgu i tij amneirkan DFonald Trump kishte paralajmewruar dite me pare mospjesemarrjen e tij ne Forumin Boteror Ekonomik (WEF) ne Davos të Zvicrës, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra  .

Me konkrteisht, presidenti i SHBA Donald Trump njoftoi të enjten se ai nuk do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, i cili do të zhvillohet nga 21 deri më 25 janar. Msophet se paraliza e pjesshme e administratës federale dhe prblemet me  Meiksiken është baza e këtij vendimi.

“Për shkak të intransigencës së demokratëve për sigurinë kufitare dhe rëndësinë e sigurisë për vendin tonë, me respekt e anuloj udhëtimin tim shumë të rëndësishëm në Davos, Zvicër, për Forumin Ekonomik Botëror”, tweeted Presidenti i Shteteve të Bashkuara.

As Emmanuel Macron nuk do të jetë i pranishëm në Forumin e Davosit, ku merr pjesë elita e ekonomisë botërore, por do të mbledhë më 21 janar në Versajë 150 biznesmenë francezë dhe të huaj, për një edicion të ri të samitit “Zgjidhni Francën” mbi fuqinë tërheqëse franceze, njoftoi sot Elysee.

‘’Emmanuel Macron nuk do të marrë pjesë në takim për shkak të një axhende të zënë” njftohet nga Parisi zyrtare

SHPËRNDAJE