Kosova duket se eshte bere nje poligon i pershtatshem testeve dhe helimeve, nese kujtiojme ato te kohes se Miloshevicit ndaj mijera nxënesve ne shkollat shqipe. Helmimi i radhes ndodhe ne Gjilan, ndaj 70 shqiptareve ne nje darke iftari te cilet janë hospitalizuar në Spitalin e Gjilanit që nga data 8 qershor, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Sipas Kryeshefit te  Departamentit të Emergjencës me reanimacion, doktor Ukshin Ismajli “këta persona kanë ardhur në spital me simptoma të njëjta dhe po pretendojnë se janë helmuar në një restorant në Gjilan…”

“Është një numër i rritur i pacientëve që janë hospitalizuar. Ata kanë ardhur me simptoma të vjelljes, jashtëqitje dhe temperaturë…” ka thënë dr. Ismajli.

“I kemi bërë analizat sot tash të shohim kur të dalin rezultatet”, ka shtuar ai.

Cfaredo qofshin ato anliaz apo rezulatate nje nder pesitat e jketij llojh helmimi per policine mund te sherbeje si nje hemtim edhe rrjeti i gulenisteve qe vepron ne Gjilan dhe Kosovë, ka shkruar sot agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Sikur në Presheve e Bujanoc dhe ne viset tjera te anamoraves ekjipe e hsoqata humanitare te Erdoganit kane ofruar shume iftare per shqiptaret ne keto vise, sidmos te varfurit.  Pas ketyre arrestimeve dhe deportimeve nga Kosova te gulenisteve drejt Turqise agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” doli me nje shkrim me titull: Priten atentate dhe sulme terroriste në Kosovë nga partizanet e Gulenit.

Edhe nese Allahu ju a fale, ne nuk do t’ia Kosoves cfare beri me vëlelzrit tanë..jane keto fjalet enje gulinsti ne Prishtine i cioli ka mibk te ngfusht nje drejtues ne nej rptali kosovar (emri i njohur pe rredaksine)

 

Pas helmimit te 70 personave ne nje iftare në Gjilan, nese jo mishi i skaduar, a mund te jene gulenistet, ka shtuar pyetjen aksperti i agjencise se lajemeve “Presheva Jonë” per ceshje antiterror. Nese kemi pasysh nje fakt se nje nume ri madh i gulenisteve jeton dhe vepron edhe Gjilan. Ne Kosove ka mbi 200 partizanë te Gulenistit (Attacks are expected, assassinated in Kosovo by Gulen terrorists).Sipas raportit të AKI-së arsye e vetme pse këta shtetas janë deportuar nga Kosova është se ata kanë pas informata për veprime të paligjshme e cila sipas AKI-së kanë rrezikuar sigurinë kombëtare.

Dhe tash askush nuk mund te na e ndalojne te dyshohet edhe ne nje piste me tepër, se  pas helmimit te  shqiptareve ne Gjilan mund te jen gulenistet, si revansh ?

Do perekujtuar se ne muajin mars te ketij viti, autoritet kosvare kane arrestuar 6 shtetas turq (Cihan Ozkan, Kahraman Demirez, Hasan Huseyin Gunakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya dhe Yusuf Karabina) drejtues të institucioneve shkollore turke në vend, të identifikuar nga Ankaraja si mbështetës të kundërshtarit të hapur të presidentit Recep Tayyip Erdogan, klerikut Fetullah Gulen. Prangosjet ndodhen mëngjesin e kësaj të enjteje në Prishtinë e Gjakovë. Burimet sqarojnë se, të ndaluarit i përkasin rrjetit arsimor “Gülistan Educational Institutions”, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”  (“Six Turkish nationals arrested in Kosovo over links to schools financed by the Fethullah Gulen movement that Ankara blames for a failed 2016 coup have been extradited to Turkey.. “)

SHPËRNDAJE