isa-msuatfaaNev York, 23 shtator –Udhëheqësit botërorë nga filli i kesaj jave jane mbledhur në Nju Jork ne samitin e 71-të radhes ne Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Njëqindetridhjetepesë burra të shteteve dhe kreministra e ministra te qeverive botërore do të debatojne dhe zhvillojnë takime deri më 26 shtator, perfshire këtu edhe ato nga vendet e ballkanit, Shqiperia, Turqia, Sllovenia, Kroacia, Sllovenia, Maqedonia, Serbia, Greqia etj.. njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga OKB.

 

Ne Sesionin e OKB-së ne New York po merr pjese edhe delegacion shqiptar nga Tirana,  ne krye me presidentin Bujar Nishani. Në New York po ashtu gjendet edhe nje delegacion nga Prishtine i prire nga kryeministri Isa Mustafa.

Burimet e agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” nga New Yorku kane mesuar se  kryeministri Kosoves Isa Mustafa sot (te shtunen) pret te realizoj nje takim  me shefin e OKB-së Ban Ki-Moon.

Sekretari i përgjithshem i OKB-së ne kuader te punimeve te Sesionit te AP-së potakon presidneit ekyrmnistar te qverive te ndyrshe boterore, sikur edhe me presdientin shiptar Bujar Nisahnin. Agejncia  elajemeve “Presheva jonë” nga burimet  e saj diplomatike ka mesuar se kete  takimi qe pritet te ndodhe te shtuen e ardhshme mes Isa Mustafes dhe Ban Ki-moon do te bisedohet per situatën aktuale ne Kosovë, dialogun Kosovë-Serbi, Asaocianin  e Komunave serbe, specialen dhe demarkacionin.

 

SHPËRNDAJE