E shtuna ia vazhdoi Isa Mustafës edhe për një mandat që të jetë kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Kosova ka nevojë për ndryshime dhe këto ndryshime nuk mundet t’i bëjë vetëm LDK-ja pa ndonjë parti tjetër politike.

Si alternativë e LDK-së dhe si shpresë e Kosovës është koalicioni apo një marrëveshje politike mes LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje.

Vjosa Osmani, femra më e votuar në Kosovë

Ndërsa kandidati për kryeministër të jetë Albin Kurti, ose Vjosa Osmani, nuse kjo e Lezbalive nga Presheva, fshat ky qe ka nxjerrur shume intelektual (pilote, gazetar nderkombëtar, shjkrimtar, police etj..) qe sot po i kontribujojne ceshjes kombëtare, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Nga zgjedhjet e fundit ne Kosovë, në bazë të listës për deputetë, del që femra me e votuar në Kosovë është Vjosa Osmani, kandidatja e LDK’së me numër 3. Ajo ka marrë plot 30,431 vota, dicka e paarritshme edhe për shumë “burra të fortë”.

Lidhur me këtë çështje, këshilltari i Kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli dhe Profesori i Filozofisë, Blerim Latifi, ka deklaruar se nuk mund të jetë i suksesshëm një kryeministër që nuk është njëkohësisht kryetar partie.

Ai përmes një postimi në Facebook, ka marrur disa shembujt të personave të cilët ishin më parë në krye të Qeverisë, por nuk ishin kryetar partie.

Postimi i plotë:

Harroni idenë se mund të jetë i suksesshëm një kryeministër që nuk është njëkohësisht kryetar partie. Në Kosovë kemi eksperimentuar me këtë ide dhe kemi dështuar rradhazi me Bajram Rexhepin, Bajram Kosumin dhe Agim Çekun. Një kryeministër që, përveç ligjit, duhet t’i japë llogari edhe shefit të partisë, dështimin e ka të garantuar, pothuajse me saktësi matematikore

SHPËRNDAJE