Vështirë për të bërë të saktë. Fragmenti i satelitore ruse ra në Tokë u rrëzua e premte, për ironi, në çatinë e një shtëpie “Kozmonautët Street.” “Kjo tregon edhe një herë se industria (hapsirë ruse) është në krizë,” pranoi ka Vladimir Popovkin, kreu i agjencisëhapsinore  Roskosmos.

Gjenevê, 24 dhjetor/AIK-Presheva Jonë

“Një sferë 50 inç në diametër u rrëzua në çatinë e një shtëpie të Vagaïtsevo” në rajon Novosibirsk, tha se policia lokale, cituar nga Interfax. Autoritetet shpjegoi se ndërtesë ishte vendosur “në rrugët e kozmonautëve.”

Ky fragment i takonte në satelit ushtarake dhe civile të komunikimit ra për shkak të dështimit në bordin e Soyuz, menjëherë pas fillimit të tij natën e premte nga Cosmodrome Plesetsk.

Ky dështim është shtuar në Seria Zi vitin e kaluar e di se industria ruse hapësirë, përfshirë pesë nga 33 lanson kanë dështuar që nga janari.

“Kjo tregon edhe një herë se industria (hapsirë ruse) është në krizë,” pranoi ka Vladimir Popovkin, kreu i agjencisëhapsinore  Roskosmos, në pajtim me vërejtjet e transmetuara në televizion. Ky i fundit u emërua në këtë post në muajin prill për të rivendosur rendin në industrinë e hapësirës ruse. Ai pranoi të shtunën se shkarkimi i tij ishte një mundësi
Agjencia Ria Novosti, duke cituar një burim ushtarak tha se avioni ra në rajon Tyumen në perëndimore Siberi, pranë qytetit të Tobolsk. Nuk ka informacion është dhënë mbi dëmet e mundshme apo viktima. Agjencia e hapësirës Roskosmos dhe Ministria e Mbrojtjes nuk ka dashur të flasë.
Rusia të premten lëshoi ​​satelitin në bordin e një Soyuz-2.1A nga Ushtarake Plesetsk Baikonur (800 km në veri të Moskës). Meridian duhet të përdoret si për ushtarake dhe civile, në veçanti për të siguruar komunikimin në mes të anijeve, avionëve dhe infrastrukturën tokësore në Arktik.

Data e fundit dështimi i sektorit hapësirës ruse daton në nëntor, kur hetimi Phobos-Grunt, e cila ishte për të kaluar në një satelit të Marsit, mbeti në orbitën rreth Tokës, në të cilën ai pritet të bjerë në fillim të janarit. Ajo duhet të jetë misioni i parë ndërplanetar rus për pesëmbëdhjetë vjet. Më keq, dështimi i nisjes gusht e një anije të furnizimit me Soyuz në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës ka paralizuar për rreth tre muaj nisje të ISS.
Në total, në vitin 2011, janë pesë nis i 33 që përfundoi me dështim, sipas agjencisë së lajmeve Interfax. Duke pasur parasysh këto probleme në mënyrë të përsëritur, njeriu i fortë i Rusisë Vladimir Putin hodhi poshtë në prill kreu i Roskosmos. Misioni i pasardhësi i tij është të shqyrtojë funksionimin e industrisë së hapësirës ruse.

SHPËRNDAJE