photo_verybig_16962 (1)Prishtinë, 3 gusht  -Prokurorët e Kosovës kanë ngritur padi kundër një njeriu që dyshohet se donte të bashkohet me grupin e Shtetit Islamik në Siri, por u kap dhe dërguar prapa nga autoritetet turke, njfton AP, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”
Prokurorët thanë të martën se etnike shqiptare, i identifikuar vetëm si V.C. në përputhje me ligjet e privatësisë, u akuzua në bazë të legjislacionit që ndalon bashkimin e një force të huaj paraushtarake apo merr pjesë në një konflikt jashtë vendit.
Ata thonë se i dyshuari shpresuar për të arritur në Siri nëpërmjet Turqisë dhjetorin e kaluar, por u mohua hyrja në Turqi në aeroportin e Stambollit. Një ditë më pas, ai u kthye në Prishtinë, ku u arrestua.
Nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me deri në 15 vjet burg.Autoritetet e Kosovës thonë se rreth 70 shtetas besohet të jenë luftëtarë aktive me grupet ekstremiste në Siri dhe Irak.

SHPËRNDAJE