Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nga neser (22-25 janar) do te gjendet Davos te Zvicres per te marrur pjesë në Forumin Ekonomik Botëror. Davos pret më shumë se 3000 pjesëmarrës për këtë edicion të ri të forumit te hapur nga kikociri nga presidenti i Konfederatës Ueli Maurer. Punimet e FEW ne Davos te Zvicres nisin pa tre patronat (Trump, Marcon, May) kryesor ne planet, te superfuqive boterore Amerikes, Britanise dhe Frqances)  duke kursyer shtetin per 600.000 euro per mospjesemarrje. Nise shikojme listen e pjesemaresve ne kete forum boteror aty ka emra te shume personliteteve te pasur qe vijne nga vendet e varfura, siddomos ato nga ballkani, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jone” nga Zvicra.

 

Davosi pa re lideret e superfuqive. Pas Trump, as Macron e as May, nuk merrë pjesë në Forumin Boterore (WEF) në Davos të Zvicres

Résultat de recherche d'images pour "WEF davos 2019"Presidenti i Konfederatës Ueli Maurer ka hapur sot punimet e sesionit te sivjem te Forumit Ekonomik  Nderkobmetar  ne Davosit (GR), duke vlerësuar vlerat “zvicerane”. Liria, përgjegjësia dhe demokracia e drejtpërdrejtë duhet të ndihmojnë në ndërtimin e një të ardhme më të mirë. Zvicra e refuzon diktatin. Fjala më e pranishme në Kushtetutën Federale është fjala “liri”, por liria është para së gjithash një detyrë, tha Maurer në fjalimin e tij në Forumin Ekonomik Botëror (WEF). “Ne jemi të lirë të pranojmë përgjegjësi për veten dhe për të tjerët,” shpjegoi ai.

Kreu i Departamentit Federal të Financave (FDF) i falenderoi Klaus Schwab, themelues i WEF, i cili arriti të “realizonte vizionin e tij” dhe krijoi “një rrjet unik”.

Ardian Arfija i ka deklaruar agjencise se lajmeve “Presheva Jone” se “presidenti Thaçi do të jetë pjesë e panelit me temën:Përshpejtimi i Zhvillimit Afatgjatë të Ballkanit Perëndimor.

Mesohet se referues tjerë, përveç Thaçit, do të jenë edhe kryeministri bullgar, Boyko Borissov, komisionari i BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Johannes Hahn, kryeministri kroat, Andrej Plenkovic, kryeministri shqiptar, Edi Rama, ai i Maqedonisë, Zoran Zaev, presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, kryeministri malazez, Dushko Markoviç, përfaqësuesit e OKB-së dhe Presidenti i Forumit Ekonomik Botëror, Børge Brende. Mesohet  se cdo inivid per pjesemarrje ne kete forum boteror ne Davos duhet ta paguajne “bleten” me mjera euro, kurse per president apo kremnistra kushton nga 500.000 deri ne 600.000 euro.

Nese shikojme listen e pjesemaresve ne kete forum boteror aty ka emra te shume personliteteve te pasur qe vijne nga vendet e varfura, siddomos ato nga ballkani, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jone” nga Zvicra.

Në Forumin Ekonomik në Davos pritet të marrin pjesë edhe kryeministri i Indisë, Narendra Modi, kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, kryeministri kanadez, Justin Trudeau, ish-kryeministri i Britanisë, Tony Blair dhe presidenti i Brazilit, ai Argjentinës, e Zvicrës, si dhe dhjetëra presidentë nga Afrika dhe shefa të korporatave më të fuqishme botërore.

Në njoftim theksohet se Thaçi pritet të zhvillojë takime të shumta me përfaqësues të shteteve të ndryshme të botës.

Forumi Ekonomik Botëror në Davos, sivjet mbledh rreth 3000 liderë nga mbarë bota por jo edhe ata te superfuqive (Amerika, Britania, Franca). Pas Trump, as Macron e as May, nuk merrë pjesë në Forumin Boterore (WEF) në Davos të Zvicres, njfotn agjencia e lajmeve “Presheva jone” nga Zvicra.

Presidenti francez, i cili kishte bërë një fjalim të gjatë në WEF në vitin 2018, tha se nuk do te merr pjese  këtë vit për shkak të krizës ne France pas protestave serike te  «gilets jaunes» (“xhaketave të verdha”). Ky qendrim i pèrediednit francez vjen menjehre pèasi homolgu i tij amerikan Donald Trump kishte paralajmewruar dite me pare mospjesemarrjen e tij ne Forumin Boteror Ekonomik (WEF) ne Davos të Zvicrës, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra  .

Me konkrteisht, presidenti i SHBA Donald Trump njoftoi të enjten se ai nuk do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, i cili do të zhvillohet nga 21 deri më 25 janar.

As Theresa May e as Emmanuel Macron nuk do të jetë i pranishëm në Forumin e Davosit, ku merr pjesë elita e ekonomisë botërore, por do të mbledhë më 21 janar në Versajë 150 biznesmenë francezë dhe të huaj, për një edicion të ri të samitit “Zgjidhni Francën” mbi fuqinë tërheqëse franceze, njoftoi sot Elysee.Résultat de recherche d'images pour "WEF davos 2019"

SHPËRNDAJE