Nga Intervista e fundit me ikonen e këngës shqipe: Kengertarja jone e mirënjohur, ambasadorja e kenges shqipe Nexhmie Pagarushën, te cilen nuk e quajne rastesisht “Bilbili i Kosovës” me gazetarin tonë Nefail Maliqi e cila i tha se “Nuk jam vetem bilbil i Kosoves por edhe i Preshevës!..”

 

Para kater vitesh kur Hashim Thaci dhe Aleksander Vucic “u nxene” pas nje ser takimesh dhe dolen me idene famoze per kembimin e territoreve mes Kosoves dhe Serbisë, qe nenkupton coptimin e Kosovës. Madje vete Hashim Thaci doli me deklarata se ne vitin e ardhshem (2017) ne pranvere do te kami Ludinen e  Pesheves te bashkuar me Kosovën!

 

Politikanet e prene n’bese! Ajo shkoi me sy qel, me Presheven n’goje ende nen Serbi!

Kjo ide Thaci-Vuci dhe premtimet e kota te Prishtines zyrare, kane shkaktuar reagime dhe polemika te shumta ne Kosovë dhe jashte si nga analiste ashtu edhe nga artiste e qytetaret e saj duke kundershtuar kete ide. Nga to ishte edhe e madhja Nexhimje Pagarusha “bilbili i Kosoves” e cila ishte pro bashkimit te Kosoves Lindore, por gjithnje duke ruajtur Veriun e Kosovës, qe aktualisht gjenden nen Serbi!

Sidoqofte, nje pune po shifet se politikanet e prene n’bese Nexhemije Pagarushen q edehsti Kosoven dhe Preshvën ! Ajo shkoi me sy qel, me Presheven n’goje ende nen Serbi!

Ja intervsita e plote me «Biliblin e Kosoves» e publikuar para kater vitesh ne mediat shqiptare:

Nexhmie Pagarusha: Nuk dua të vdes me një sy qel, kam deshirë ta shof Preshevën me Kosovë!

Këngëtarja jonë, ambasadore e kenges shqipe Nexhmije Pagarusha e njohur tashme si “Bilbili Kosovës” sot ka mbushur rrumbullak 83 vjet. Me këte perjetor agjencia e lajmeve “Presheva jonë” i ka uruar qe te festojme bashkarisht 100-vjetorin e saj.
Pagarusha: Natyisht, kur jam Bilblib i Kosoves jame edhe pertej saj… deri ne Preshevë. Ndryshe ajo nuk do te quhej Kosove Lindore ! 
nexh2Je vetem  “bilbil i Kosovës apo edhe i Preshevës?” Ishte kjo pyetja e gazetarit te agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”.  Kesaj pyetje e madhja e jonë Nexhmije Pagarusha ju eshte pergjigjur duke qeshur: “i nderuar zoti gazetar, me këte pyetje me duket se je kah më provokon ose don me zor, me dane me mi nxjerre fjalet se cka mendoj unë për Preshevën tonë. Eh masi po don bash me dijtë, edhe une  teta Nexhë po te tregoj.  Une, ne Preshevë kur kam qen krejt salla eshte quar ne kembë dhe e kengen e kemi kënduar se abshku deri ne fund me duartroktije.  Sa herë kam shkuar e sa here jam ndare me motra e vllëzerit atje jemi takuar e jem ndare me lote në sy.  Edhe ne ato kohe sikur tash Presheva dhe Lugina gjithnje eshtë konsidreruar si  Kosovë Lindore. Dhe ja kjo ishte pergjigia ime se a jam edhe bilbil i Preshevës…”
Se sa eshte e kenaqur me angazhimin e shteteve tona amë, Tiranen e Prishtinës për shiptaret ne Kosovën Lindore ne fund znj.Pagarusha eshte pergjigjur.  “Shqipëria dhe Kosova natyrisht se i dhemb për Luginene Preshevës. Por a mjaftone kjo, sigurisht jo. Por duhet ne vepra te bejne dhe te perkrkujdesen me shume per ato toka tona, për motrat dhe vëllezrit tane te cilet ende gjennen sikur deri dje ne, nën Serbi. Vec kesaj, po ju them edhe nje gje per Presheven se sa here permendet kjo Krahine shqiptare mua me dridhet zemra.  Nuk dua të vdes me një sy qel, kam deshirë ta shof Preshevën e bashkuar me Kosovën!.”  Me këto fjale u ndame duie shtrgnuar duart me mbretreshen e kenges shipe Nexhmie Pagarusha duke i uruar asaj edhe 100 vjete jetë ! Ishte ky nje takim impaahrruar dicka me shume se sa me nje kengetare, ishte ztakim me nje yll, tamam me je bilbil te gajjlë të kendës shqipe !
L’image contient peut-être : 2 personnes, dont Nefail Maliqi, personnes souriantes, texte possible qui dit ’Presheva Jonë Nexhmie Pagarusha: Nuk dua te vdes me nje sy qel, kam deshire ta shof Presheven me Kosovë! presheva jone 4 years ago’“Veq siq po shof, siq po shkojne punet me kete qeveri, me keta president ku me dijte edhe sa artiste dhe shqiptare tjere do te vdesin me sy qele per t’u bashkuar Lugine e Presheves me Kosovën. Presheva eshte lodhur nga Beogradi me politika shtypese e nga Prishtina me fjale e premtime te kota. Shqiptareve te Kosoves lindore sot i mban i lidh vetem gjalle vertem kenga me Kosoven: Mos hareroni se as me kenge nuk jetohet, ata s’kane nevoje per fjale, por per vepra se paku te kene nje jete te mire sikur serbet ne Kosovë!..” ka thëne e madhja Nexhmie Pagarusha për agjecine e lajmeve “Presheva jonë” ne intervisten e fundit.
Nexhmie Pagarusha eshte e lindur më 7 maj të vitit 1933 në fshatin Pagarushë të Malishevës, ajo ndër vite ka treguar se është artistja me e dashur, me e dgjuar dhe ambasadoe kgnes shipe qe kombi ynë ka pasur ndonjëherë.
Nexhmije Pagarusha, këngëtarja e cila njihet si ‘Bilbili i Kosovës’ dhe si ‘Mbretëresha e muzikës shqiptare’, feston ka esftuar sot 83-vjetorin e lindjes.
Ajo ka ndjekur shkollën e muzikës në Beograd si shuje inetealktual e akadmeik ne ate kohë,  për të filluar karrierën si këngëtare në Radio Prishtina në vitin 1948, për të vazhduar për 40 vite të pushtojë botën e muzikës.
Pagarusha  këndonte me perfeksion thuajse te gjitha zanret e  muzikës, sidomos ato folklorike, klasike dhe padyshim , opera. Në Kosovë, Nexhmije Pagarusha është shpallur si ‘Këngëtarja e Shekullit” kurse në vitin 2012 presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani e ka dekoruar me titullin “Nderi i Kombit”.  Ne fund te vitit si zakonisht redaksia e agjencise së lajmeve “Presheva Jonë” do te shpall  kengëtaren tone te mirënjohur Nexhmie Pagarusha  “Presonalitete të vitit 2016-të si: “Bilbli përtej Kosove..deri ne Preshevë” !

nexhhxx

SHPËRNDAJE