(Nga i derguari yne special ne Moske)

Kampionatin Botëror i Futbollit, Rusi 2018

Sot në orën 17:00 në stadiumin Luzhniki në Moskë ka nisur ndeshja e parë e Kampionatit Botëror të Futbollit 2018 dhe janë pikërisht, të zotët e shtëpisë, Rusët që do të hapin këtë kompeticion madhor në fushën e sportit. 2018 Kupa Botërore e FIFA-s: Më shumë se 2.4 milionë bileta jane shperndare. FIFA ka bërë me dije më herët se një total prej 400 milionë dollarësh do të ndahej mes pjesëmarrësve në Kupën Botërore 2018,njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Moska

 

Shqiptaret ne Russi marrin pjese do me këmbë e do me syza, telespketaore dhe aktore

Getty ImagesKampionati Botëror i Futbollit Rusi 2018 do të jetë edicioni i 21-të i Kupës së Botës. Kjo është hera e parë që kompeticioni zhvillohet në Europën Lindore, pasi Rusia bëhet vendi i tetë europian që organizon turneun.

A përfiton apo sa jane prezent shqiptaret ? Shqiperia nuk merr pjesë në kompeticion, ashtu sikurse edhe një nga skuadrat më të dashura për shqiptarët mungon (Italia). Shqiptaret ne Russi marrin pjese do me këmbë e do me raki. Por, përfitimet e shqipatreve dhje Shqipërisë gjatë këtij muaji maratonomik do të jenë të shpërndara kryesisht mes sipërmarrësve të fushës së pijeve alkoolike (veçanërisht birrës), lokaleve apo edhe ambienteve komerciale të hapura (si organizimet në sheshin Skënderbej, Pedonale, Pazari i Ri etj.) si dhe bastet. Tham shiptarwet me kembë sepse shiptaret ne Kampionati Botëror i Futbollit, Rusi 2018 do te jene jo vertme etleskpetatore, por edhe aktore, nes ekemi parasysh lojtaret shqiptare me fanella kesaj radhe o kuq e zi por kuq e bardhe , kupro ne kombetares zvicerane te cil diteve te ardhshme do te kane perballe serbet dhe ekipet e vendeve te tjera boetore, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Gazetari yne ne Moske meson se skuadra e Zvicrës do të ketë në formacionin e saj 4 lojtarë shqiptarë, ashtu sikurse zëri kryesor i këngës zyrtare të kompeticionit do të jetë ai i një shqiptareje.

Padyshim në stadiumin Luzhniki në Moskë do të ketë shqiptarë të ulur për të ndjekur hapjen e madhe të Kampionatit Botëror të Futbollit, por shumë më të paktë se në Botërorin e Francës, për shkak të largësisë, kostos së shtrenjtë për të vajtur në Rusi (bileta dhe hotele) dhe problemeve me vizën..

32 ekipe që përfaqësojnë 32 vende, duke përfshirë edhe kombin pritës, do të marrin pjesë në turne. Kupa e Botës Rusi 2018 do të organizohet në 11 qytete, duke filluar nga Kaliningrad në perëndim, deri në Ekaterinburg në lindje.

 

2018 Kupa Botërore e FIFA-s: Më shumë se 2.4 milionë bileta jane shperndare

Kryeqyteti rus, Moska, do të organizojë ndeshjen finale më 15 korrik 2018. Moska është edhe shtëpia e stadiumit më të madh, me stadiumin Luzhniki, me kapacitet prej 80,000 vendesh.

Me vetëm shtatë ditë për të shkuar deri në ndeshjen e parë të 2018 FIFA World Cup ™ në Rusi, FIFA mund të konfirmojë se 2,403,116 bileta janë ndarë për tifozët e futbollit në të gjithë botën që nga shitja e filluar në shtator 2017. Shumica e tyre kanë shkuar në rusisht tifozët (871,797), pasuar nga tifozët nga SHBA (88,825), Brazili (72,512), Kolumbia (65,234), Gjermania (62,541), Meksika (60,302), Argjentina (54,031), Peru (43,583), Kina (40,251) Australia (36,359) dhe Anglia (32,362) – vendet e para nga dhjetë nga jashtë. Kërkesa ndërkombëtare përbën 54%. Që nga shitjet e minutës së fundit vazhdojnë deri më 15 korrik, këto shifra mund të ndryshojnë.

Çmimet e biletave për ndeshjet variojnë nga 20 dollarë amerikanë për kategorinë më të ulët për një ndeshje të grupit të hershëm (prenotuar vitin e shkuar), në më shumë se 1,000 dollarë për kategorinë më të lartë për finalen.

Gjermania kryeson në turne si një nga skuadrat favorite, pasi fitoi Kupën e Botës në Brazil, në vitin 2014, dhe hyri në turne si ekipi i klasifikuar i pari në renditjen botërore të FIFA-s. Një ekip që nuk do të marrë pjesë në Kupën e Botës Rusi 2018 është Shtetet e Bashkuara, të cilët dështuan të kualifikohen në grupin eliminator të zonës së Amerikës së Veriut dhe Qendrore.

SHPËRNDAJE