Résultat de recherche d'images pour "vojska kosovo"Preshevë, 13 dhjetor -“Kurre ska qene ma nxehtë”  e as “ma hollë”, flasin qytetaret në qarshine e Presheves, duke folur për situaten aktuale te cilen e kane cilesuar tejet te tensionuar mes Kosovës dhe Serbisë qe sipas tyre veq s’ka krisë. Shqiptaret thone se ne kemi kemi pas Amerikën, Serbet thonë ne kemi pas Rusinë, kurse NATO ndermejetesuese e cila ka gjasa te shpetoj rajonin nga nje lufte eventiale mes ketyre dy shteteve edhe pse liderët e tyre ne Beogradi e Prishtinë thone se jemi për “paqe” por vërehen levizje të mëdha ushtarake ne dy anët, sidomos nga pala serbe perreth Kosovës,  thuhet ne komentin redaksional te agjencise së lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Me 14 dhjetor, në Veri te Kosovës, kush do arrijnë te paret Ushtria e Kosovës apo ajo Sebro-Ruse?

Doček Vučića Kosovska Mitrovica

-Nuk kane mbetur edhe 24 ore kush Kosova, nje vend fqinje i Serbisë qe dikur mbahej i okupuar nga regjimi serb, do te bëhet me ushtrine me te re ne Evropë. Përkunder mbeshtejes nga vendet perendimore kjo ushtri e re jo qe nuk ka perkrkahet por refuzohet kategorisht, me mish e shpirt nga autoritetet serbe ne Beograd, cka mund te pritet edhe ndonje “ferkim” apo surprize i provokuar nga Beogradi me 14 dhjetor per te destabilizuar rajonin. Kete e thone edjhe mediat serbe.

Mediat serbe raportojnë se Ushtria e Serbisë ka ngritur gatishmërinë luftarake në të gjithë territorin e saj, për shkak të, siç thuhet, tensioneve në Kosovë.

“Nëse Kosova formon Ushtrinë, Serbia të ndërhyjë ushtarakisht”, ka shkruar gazeta “Danas”.

Duke folur për formimin e Ushtrisë së Kosovës, Jakshiq ne vazhdim ka phuar se “Në veri të Kosovës nuk ka arritur asnjë autoblindë. Kështu thotë Marko Jakshiq nga veriu i Kosovës. Veç kësaj, ushtria e Kosovës nuk guxon të hyjë në veri, por mund t’ua bëjë të hidhur jetën serbëve në jug të Ibrit. Prandaj Serbia duhet të luftojë që Kosova të mos e themelojë Ushtrinë”

Për ket situate te tensionuar mes Serbise dhe Kosovës pas lajmeve se Ushtria e Kosoves do te themlohet zyrtarisht me 14 dhjetor dhe pas informacioneve ser aeroplane e armatim ushtarak po arrijne jo vetem nga SHBA-te por edhe nga Turqia si nje vend mik deh aleta i SHBA-ve dhe Shqiperisë dhe nga vendet tjera perendimore ka shtyre qe Serbia te kerncoje Kosoven deri ne keto moement vetem permes deklaratave dhe ne mediat serbe, cka nuk dihet se siodo te na qel sabahi i se merkures ne Kosovë e Luginen e Preshevës, sidomos ne Veri te Kosovës se ne ket rajon te nxehte, cka mbete te shifet se kus do te arrijnë të parë, ushtria e kosovare apo serbo-ruse, meqe aty aktulisht valojne flamujt serbe.

E shtruam kete pyetje pyetje ndoshta me vend e pa vend, por na u kujtua viti 199 kur u larguan trupat serbe nga Kosova e pushtuaa nga Serbia dhe me ardhjen e trupave nderkombëtar te prira nga NATO ku merrnin pjese edhe ato ruse, keta te fundit arritën te paret ne Aeroportin e Prishtines duke ozurpuar, sikur edhe francezet ne Veri te Kosovës, ka perkujtuar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke shtuar se ruset vertete erdhen te paret ne Kosovë, por iken edhe te paret nga Kosova.

Armata Serbe apo siq quhet zyrarisht Ushtria Serbe “Vojka Srbije” aktualisht ka mbi 100 oficerë shqiptare që shërbejnë në armatën serbe, pjesa dërrmuese jasnë djem e vajza nga Kosova, në mesin e tyre 6 oficerë të lartë, ku pesë prej tyre janë majorë dhe një nënkolonelë, njofton agjencia e lajemeve “Persheva Jonë”.

Hatixhe Berisha, e cila është kuadër i lartë në ushtrinë serbe dhe me origjinë është nga Klina e Kosovës. Kjo ish-oficere jugosllave tani pedagoge në akademinë ushtarake serbe ka thëne se eshte krenare qe mbane uniformen serbe dhe po i kontribuojne si kuader mbrojtjes se Serbisë.

Atehere shtrohet pyetja vetvetiu, nese ne Serbi paska usdhatre shqiptare, atëhere pse autoriteteve serbe ne Beograd ju pengojne ushtaret shiptare ne Kosovë?! Duket qesharake injoranca e Beogradit ndaj ushtareve shqiptare, kur dihet se gjithnje dhe tash ushtaret shqiptare mbrojne Serbine?!, ka shkruar në vazhdim agjencia e lajmeve Rpersheva Jonë”

Siqoftë, më 14 dhjetor mbetet qe te shifet se Verit te Kosovës, kush do arrijnë  te paret Ushtria e Kosovës apo ajo Serbo-ruse? për te relaizuar marrveshjne Vucic-Thaci ne Bruksel për ndarjen e Kosovës, duke shndrruar vendin ne nje Bosnje te dyte ne Ballkan, me nje ure (kufi) te re te “Sarajeves” në mes te Kosovës ?!Résultat de recherche d'images pour "ushtria e kosovës"

SHPËRNDAJE