Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se taksa duhet të hiqet, derisa së fundmi ka thënë se taksën e kanë vendosur zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj dhe kryeparlamentari Kadri Veseli dhe jo kryeministri Ramush Haradinaj. Partizanet e PDK-së Thaci, Vesli dhe Hoxhaj fillimisht heshten duke menduar se inciativa e kryeministrit kosovar me taksen kunder Serbise mund te deshtoje dhe e lane te vetem duke meduar qe kopilin t’ia lëne Haradinajt, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Por Thaci si Thaci duke pare suksesin dhe efektin e taksave te cila gjunjezuan Serbine madje dhe Brukselin te cilat nisin te bluajtur me “bute” ai doli me deklarata, pas gati nje muaj, se “ideja qenka e PDK-së, pra e veslit dhe Hoxhajt”.

Ne Kosove viteve te fundit ka pasur disa ide, por ato kurre nuk u nisen apo nuk u zbatuan si iniciativa. Taksa prej 100 per qind e Ramush Haradinajt kunder Serbisë nuk ishte ide por iniciative. Sidoqfte, nëse PDK e Veselit e ja paska “vënë” taksen 100% sic tha shefi i tij Hashim Thaci, atehere pse PDK kerkon t’i heq Serbisë?! Keto hajgare s’pine uje sepse shqiptaret ne Kosovë nuk hane me barë, siq mendon PDK?!, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Ne fakt Thaci dhe PDK dhane ide po ashtu per rezoluta ne Kuvendin e Kosoves për ta “bashkuar” Luginen e Presheves, po ashtu paten nje ide për nje Referendu për ta “bashkuar” Luginen e Presheves me Kosovën, por te gjitha u harruan?!, A mos valle po presin qe edhe keto ide te PDK-së t’i zbatoje Qeveria e Haradaj, sikur qe ishte inicative me 100 % ?!

SHPËRNDAJE