Stokholm 11 tetor -I ashqujaturi “Çmimi Nobel” për letërsinë i ka shkuar edhe nje austriaku me emrin Peter Handke, mik ky i ngusht i kriminleit serb Miloshevic. Prandaj, zoti Kadare, nese nuk i merret cmimi ketij austriaku serbofil dhe milosheviciqian, duhet te teriqet automatikisht nga Lista per ashtuqujaturin “Cmimim Nobel”,  per t’mos qene pjese e kesaj bande ne Stokholm shperblehen pedofilet, manjaket dhe perkrahesit e kriminelëve, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Shkruan Nefail MALIQI

Kadare duhet te perkrah Hitlerin, Stalinin ose Milosevicin nëse deshiron te marr te ashtuqujturin “Cmim Nobel”!

Per kete nomiminim absurd ka reaguar ashper edhe bota intelektuale dhe humane. Në fakt edhe shqiptaret si ne Kosove ashtu edhe në Shqiperi e perendim, sidomos ata ne Stokholm te Suedise, duhet reaguar jo vetem me deklarata pour edhe me protesta duke u quar ne këmbe deri ne terhiqjen e ketij cmimi dhuruar ketij racisti, mikut te kryekriminelit serb Miloshevic.

I ashqujaturi “Çmimi Nobel” për letërsinë i ka shkuar edhe nje austriaku me emrin Peter Handke, mik ky i ngusht i kriminleit serb Miloshivic, ka cuditur boten jo vetem letrare, por edhe intelektuale e personalitete tjera qe jane per paqe dhe kunder krimeve dhe diktaturës. Kjo ndarje e cmimit te nje bashkepunëtori te kiminelit serb Miloshevic ka shkaktuar indinjate te thelle dhe reagime te ashpra jo vetem, ne vendet ku ai kishte bere krime dhe gjeonocid (Kosove dhe Bsonje) por edhe ne mbare botet e cilvilzuar, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

lideri shiptar Sali Berisha ket vendim te Osloj për “Cmimin Nobel” ka then se “Fituesi është një monstër i racizmit” Ai ka këkruar qe Akademia të tërheq vendimin”

Nobeli për mbështetësin e Millosheviçit, shkrimtari britanik ‘shpërthen’ i cili ka deklaruar se mbetet sa i mahnitur po aq edhe i brengosur per fatin e “Cmimit Nobeel”

“Thellësisht i tronditur që Peter Handke, mbështetësit famëkeq për regjimin vrastar të Slobodan Millosheviçit – sapo i është dhënë Nobmimi Nobel për Letërsi! Hidhërim, në çfarë bote po vjen?” ka deklaruar Figos.

Akademia ish-prestigjioze e çmimeve Nobel ka ndarë çmimet Nobel në Letërsi për vitin 2018 dhe vitin 2019. Edhe kesaj radhe Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare, i nominuar për të disatën herë, sërish s’ka mundur të fitojë. Çmimi Nobel për dy vitet iu është dhënë dy lauretëve, Olga Tokarczuk dhe Peter Handke.

Shkrimtari i njohur britanik, Orlandos Figos, ka reaguar ashpër për dhënien e çmimit Nobel për shkrimatarin austriak që njihet për adhurimin e tij për Millosheviçin.

I ashqujaturi “Çmimi Nobel” për letërsinë i ka shkuar edhe nje austriaku me emrin Peter Handke i njohur me shume si nje mik i diktatorit dhe krimnelit serb Miloshevicit se sa nje letrari. Pas ndarje se fundit teë ketij cmimi ne Stokholm Peter Handke , nje miku te diktatorit te fundit evripian Miloshevicit, del se Kadare duhet te perkrah Hitlerin, Stalinin ose Miloshevicin nese deshiron te marr te ashtuqujturin “Cmim Nobel”, ka shkrura agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Shkrimtari mohonte edhe masakrën serbe në Srebenica duke përshkuar edhe bombardimin e Serbisë nga NATO si një krim lufte. Millosheviç, ish-presidenti Jugosllavisë, u akuzua për genocid dhe krime të tjera të luftës nga Gjykata Penale Ndërkombëtare para se të vdiste.

SHPËRNDAJE