“Shpall gjendjen e jashtëzakonshme, banoretnë rrezik”, LSI i bën thirrje Edi Ramës. Kreu i grupit parlamentar në LSI, Petrit Vasili për shkak të gjendjes së rëndë nga përmbytjet i bën thirrje kryeministrit Edi Rama të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme.

 

Shënohet viktima e parë nga përmbytjet në Shqipëri

Situata e përmbytjeve ka sjellë edhe humbjen e parë të jetës. Një ambulancë është përmbysur në Laç, ndërsa ka humbur jetën personi që shoqëronte të sëmurin.

Ambulanca ka dalë nga rruga si pasojë e lagështirës, ndërsa ishte duke udhëtuar nga Burreli drejt Tiranës. Personi që ka humbur jetën shoqëronte nënën drejt spitalit.

Vasili shkruan se Shqipëria po përballet me një situatë shumë të rëndë në të gjithë territorin me rreziqe shumë të mëdha për pronën dhe shëndetin e qytetarëve.

 

 

Te shpallet gjendja e jashtezakonshme. Ç’pret akoma qeveria?!

Shqiperia po perballet me nje situate shume te rende ne te gjithe territorin me rreziqe shume te medha per pronen dhe shendetin e qytetareve.

 

Qeveria nuk shpall gjendjen e jashtezakonshme. Çfare pret?
Situata rendohet ore pas ore. Kryeministri duhet te jete ne balle te shtabit te emergjences dhe te marre e te ushtroje pergjegjesite e

tij kushtetuese, politike dhe qytetare, qe nga zyra e deri ne drejtimin ne teren.

 

Kryeministri nuk mund te jete komentator.
Te shpallet menjehere gjendja e jashtezakonshme.

Koha nuk pret. Mijera qytetare presin doren dhe mbeshtet

 

jen e shtetit.

SHPËRNDAJE