erdogggalbbNovi Pazar, 9 gusht  -Më shumë se një mijë perosna ishitn tubuar sot Novi Pazari në mbështetje të madhe për Turqinë dhe Presidenti i saj Rexhep Taip Erdogan.Ne ekte tubim te madh solidariteti ishin tubuar boshnjak, turq e shqiptare kyresisht me flamuj te Turiqse, te Sanxhakut dhe te shqiptareve, njfton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ne kete tubim  pro-Erdoganit  nën moton e mbështetjes së Turqisë dhe vullnetin e popullit të saj, në qendër të qytetit qe organizuar nga ish-studentët në universitetet turke u mblodhën në Shoqërisë së Miqve të Turqisë.

Turma brohoriste emrin e Erdoganit, një i zhvilluar dhe transparent “, Turqisë dhe Serbisë në Sanxhakut dorë për dore së bashku.” Me kujdes në një ekran të madh të shoqëruar me fjalimin e Erdoganit në një miting në të njëjtën kohë të mbajtur në Stamboll. Tubime te tilla pos ne Stamboll ka pasur edhe ne Prendim , sj ne Maqedoni e Kosovë si dhe se fundit edhe ne Preshevë

 

Tubimi është mbështetur nga tre partitë më të forta boshnjake në Sanxhak: SDP Ljajiç, SDA Ugljanin dhe Zukorliç BDZ, por tubim u shfaq vetëm Sulejman Ugljanin, SDP përfaqësuar Nihat Hasanoviç, deputet BDZ Jahija Fehratoviç. Thuajse te gjthe keta emri njihen si shqiptare te cilet edhe vete e kane pranuar te cilet vazhdojne t’i bejne rezisnece Serbis duke ngitur zerin vazhdimisht kunder padrejtesive te shiptareve etnikne  Lugines se Preshevës .

 

SHPËRNDAJE