jhelikopetrussMoskë, 22 tetor  -Helikopteri u rrëzua natën e premte në Gadishullin Yamal ruse. Në Gadishullin Yamal ruse u rrëzua helikopteri Mi-8, dhe ekipet e shpëtimit ishin në skena gjetur trupat e 19 personave të vrarë, tha sot pjesa kryesore e Ministrisë ruse për varedne situata në qarkun autonom të Yamalo-Nenets, raportojne mediat botërore, trasnemton agejncia e lajemeve “Persheva jonë”

Kërkimi dhe shpëtimit operacionet në vendin e prishjes së M-8 helikopter në Yamal janë përfunduar. Në vend gjetur 19 trupa. Tre vetë u plagosën dhe u dërguan në spital – thuhet në një deklaratë.

Linjat ajrore helikopter “skol”, e cila ishte duke fluturuar nga fusha e naftës Suzumskoje në Krasnoyarsk Krai Urengoy për zgjidhjen në qarkun autonom të Yamalo-Nenets, kishte 19 pasagjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit.

Avioni u rrëzua 80 kilometra në veriperëndim të Urengoy, një rënie u raportua në 18:57 orë kohë Moskës.

SHPËRNDAJE