Ballina Lajme Kosova Mogherini viziton Kosovën te shtunën, më 4 mars,..

Mogherini viziton Kosovën te shtunën, më 4 mars,..

0

Prishtinë, 2 mars   -Kryediplomatja evropiane, Federica Mogherini e cila ka gjende tne nje trune disa endrave te ballkanit, ajo do të zhvillojë një ser takimesh me liderë të Ballkanit Perëndimor, perfshire këtu edhe ata ne Prshtinë. Shefja  ediplaoimacise evropiane Mogherini kryqytetin kosovar do t evizotj jo siq kishte thne RTK me 3, por me 4 mars, diten e shtune kane njoftuar burimet e BE-së ne Brukseli agjencine e lajmeve “Presheva jonë”

Mogherini pritet të takohet me liderët e Maqedonisë, Kosovës dhe Serbisë, vizita e saj në Prishtinë do të ketë një rëndësinë shumë të madhe pasi do të marrë pjesë në përurimin e përfundimit të punimeve në urën e lumit Ibër në Mitrovicë.

Sipas agjendës së saj, Mogherini pritet të zhvillojë takime te mbyllura me presidentin Thaçi dhe kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Pritet që gjatë drekë temë kryesore e diskutimit është demarkacionit me Malin e Zi, i cili është parakusht për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Tema kryesore e kryediplomates do të jetë miratimi i demarkacionit me Malin e Zi në Kuvend, i cili do t’i hapë rrugën liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Nga ana tjetër, gjatë vizitës së saj në Maqedoni, Mogherini do të flasë me liderët politik për krizën pas zgjedhjeve dhe qeverinë e re.

Ndërsa në Serbi, mësohet se tematika kryesore do të jetë rruga e këtij shteti drejt Bashkimin Europian. Por, eurokomisioneri Hahn i ka vënë si kusht për integrimin në BE të Serbisë, njohjen e Kosovës, të cilën presidenti serb Tomislav Nikoliç e ka kundërshtuar dhe vazhdon ta kundërshtojë fuqishëm njohjen e Kosovës.

SHPËRNDAJE