Pas rrahjes masive të dielën në mëngjes në Versoix, kryesia e KF Kosova në Gjenevë ka shpërbëre ekipin e tij të dytë, ky eshte qendrim i Kryesia se ketij klubi kosovar, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Pas 48 oresh dite nga perleshja e pergjakshme, ajo ka njoftuar se do të tërheq ekipin e saj të dytë, i cili luante në ligën e katërt. Vendimi është marrë urgjentisht nga kryesia e klubit natën e së hënës, pas zënkës masive të mëngjesit të së dielës në Versoix.

sNjë rrahje e rëndë shpërtheu në fund të finales së kampionatit të ligës së katërt, me ç`rast dy lojtarë të Versoix u lenduan rëndë te cilet u shtine spital, derisa njerit ju kishin tyher pese brinje ndersa tjetrit kaka ju kihste mbuluar ne gjak. Do èërkujtuar se Kosova, e cila sikurse edhe Versoix ishte promovuar në ligën e tretë, nuk do të marrë pjesë në këtë kategori garash.

“Në perspektivën e vetëkritikës, ne shprehim vendosmërinë tonë dhe kemi marrë masa radikale, që janë aq të dhimbshme  edhe për ne. Ne sinqerisht shprehim keqardhje dhe shqetësim për ngjarjet që u shkaktuan gjatë ndeshjen finale të ligës së katërt, duke iu dëshiruar shërim sa më të shpejtë të lënduarve. Sjellja e papranueshme e disa individëve është një shqetësim i vërtetë kundër FC KOSOVËS dhe imazhit të lojtarëve, si dhe përkrahësve tanë. Këto veprime të mjerueshme sjellin një amalgam mes disa individëve të papërgjegjshëm dhe shumicës dërmuese të lojtarëve dhe mbështetësve tanë që kanë treguar ndjenjën e tyre të përgjegjësisë”, përcjell ne vazhdim agjencia e lajmeve “presheva Jonë” nga Zvicra

Ndryshe presidenti i FC Kosova, Selajdin Salihu, i cili gjithmonë ka mohuar natyrën raciste 

Bildergebnis für selajdin salihu kf kosova versoix preshevaPresidenti i KF “Kosova” Selajdin Salihu thotë se kurrë nuk ka përjetuar një “situatë të vështirë”. Të dy ekipet lëshuan një deklaratë të përbashkët të hënën në të cilën ata “dënojnë me forcë këto tejkalime”. Shoqata e Futbollit Kantonal të Gjenevës (ACGF) duhet të shpallë dënime të rënda brenda dhjetë ditësh. Agresorët rrezikojnë një pezullim prej disa vitesh. Sa për klubet, ata mund të gjobiten, duke tërhequr pikë ose duke u përjashtuar nga kampionati.

Ndryshe presidenti i FC Kosova, Selajdin Salihu, i cili gjithmonë ka mohuar natyrën raciste të fyerjeve që kinse janë degjuar nga nje zvceran me oprigjine afrikane, para se të fillojë zënka. Ai tregon se “askund në raportin e arbitrit që na është dërguar nuk është përmendur fjala Negro”.

Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke u referuar TSR ka mesuar se KF “Kosova” ne Gjeneve i shkojne kercnime me vdekje!.., te cilet, kane bere nje ankese.

FC Kosova mban një ekip të dytë të ligës, dy skuadra veterane dhe dy skuadra të vogla.

 

SHPËRNDAJE