lemmmMedvegjë, 15 tetor  -Mediat shiptare shkruajten se perfaqësuesit shiptar nga Presheva, Bujnoca dhe Medvegja u takuan me kryeministrin shqiptar Edi Ramen ne Beograd dhe Nish. Lidhur me ekte lideret shipqtare nga medvegja kane reaguar sespe ata nuk ishin ftuar dhe nuk u pane ne ekte takim me kryemnsitritn shqiptare.  Pra aty munguan perfaqesuesit shqiptare nga Medvegja dhe kjo gjë eshte e pajustifkueshme dhe e  pafalshme,  shkruan agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Lidhur me mosparinë e shqiptareve te Medvegjes ne Beograd dhe Nish, liderët nga Medvegja kane reaguar përmes agjencise se lajmeve “Presheva jonë” sipas te cileve “veprimet e poshtetareve lokal të Presheves dhe Bujanocit janë të turpshme me neve.”  Prandaj Edi Rama kishte te drejte  që kishte shkruar ne fb se: Dje kam takuar vetëm me përfaqësuesit e Luginës së Presheves dhe Bujanocit”..dmth pa Medvegjën?!

“Ne e kuptojmë Beogradin pse na injoron ama jane te pakuptueshme injoranca dhe harresa e Presheves dhe Bujanocit ndaj neve, ndaj shqiptareve te Medvegjës. Ata na therrasin apo vijnë në Medvegje vetëm kur ju nevoitet ndonje votë apo naj sillë?:..” ka deklaruar sot nënkyretari i Kuvendit te Medvegjës  Florim Sahiti për agjencine e lajmeve “Presheva jonë”.

Në vazhdim z.Sahiti  i revoltuar ka shpjeguar se “ata nga Bujanoca na ftuan, si thone dorë mas dore, fjalë pas fjale, por shumë me vonesë…Kësaj i thone mka qu nana me shpërla gojën..”

“Nuk eshte kjo hera e pare qe na harrone Presheva dhe Bujancoca, s eset edhe aq rpblem nje fotografi me Vucicin, se tybe edhe aq n’paqim plasë me dalë m te n’syret me te. Per Ne përfaqesuesit, shqiptaret e Medvegjës  jemi harruar dyfishë nga shqiptaret tanë, Së pari nga Tirana dhe Prishtina dhe se dyti nga Presheva dhe Bujanoca ?!..” ka pohuar ne fund zevendes kryetari i Kuvendit te Bujancoit Florim Sahiti.

Ngjajshem ka reaguar edhe znj.Leme Xhema, nenkryetere e komunës së Medvegjës. “Vërtetë keto sjallje te Bujanocit dhe Medvegjës nuk kanë kuptim. Jemi izoluar dhe injoruar aq sa nga Beogradi, se fundit po aq edhe nga Presheva dhe Bujanoci. Me ata shifemi si thone vetëm per deka e dasma ose per vota?!..I kuptojme se jami pak larg gjeografikisht, por jo edeh aq larg sa Nishi e Beogradi që këta politikajt tane lokal gati cdo dite shkojne e vijne nga  Presheve via Beograd apo Nish siq u pa dje e pardje. Une, sinqerisht nuk i jam kah i bie n’fije këtyre njerëzve, për cka punojne e për kë punojnë..” ka thënë në fund znj.Lema.

 

SHPËRNDAJE