gott11Mediat serbe po e shfrytëzojne emrin e ish-shefit te diplomacise  Vuk Jeremic per markteting per Serbine, gjoja ne “jemi dikushi” dhe se emrin i ish-diplmatit serbe qenka në  listen e ngusht të kandidatëve  per t’u zgjedhur sekretar i pergithshem te OKB-së, qka ne fak as era nuk i vie..Mediat serbe qojne kote pluhur për Jeremiqin ne OKB. Emri i diplomatit i cili do te zevedësoj shefin e OKB-së Ban Ki moon sipas agjencise së lajmve “Presheva jonë” tash veq dihet. Dite me parë “Presheva jonë” shkroi se Jeremic mund te bëhet shef i OKB-së, atëherë kur Ban Ki-moon bëhet kryetar i Preshevës..”

 

Nga Nefail MALIQI

???????????????????????????????Po, siq e kemi thënë edhe më parë se serbi Vuk Jeremiq mund të emrohej sekretar i përgiithshëm i OKB-së vetem atëhere sikur ai te kishte edhe pak pervojë diplomatike ne realcionet dnerkombëtare, me vendet fqinje dhe ne fushën e humanizmit dhe antiracizmit. Vec kesaj Jeremic nuk mund te vie ne krye te OKB-së nga vend i cili njihet me emër e  mbiemër per krime dhe gjenocid ndaj njerezimit ne kete rast ndaj jo-serbeve, siq eshte deshmuar ne luftrat e fundit ne Kosovë, Bosnje e Kroaci, per cka ne burgjet e Hages, pjesa dermuese e te denuarve, krimineleve jane serb, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Prandaj pse qojne pluhur kot mediat serbe eshte ceshtje tjetër sepse nuk eshte aty pune veto gjoja kjo mund ta pengoj Jeremcin për te ardhur ne krye te OKB-së?!.Kësaj i thone me shpu bira n’uje. (Samo ga veto moze zaustaviti: Jeremića u SB UN čeka blokada Zapadnih sila?). Dhe nga ky titulli gazetave serbe se goja “vetëm vetoja po e pengon Jeremici” del vetvetiu se ish-diplomati serb ka deshtuar dhe eshe ne fund te listes si kandidat per t’u zgjedhur shef i OKB-së. Fitimi me i madh i Vuk Jeremiqit, por edhe i Serbise ketu mbetetse keto dite aty ketu ne disa media ne ballkan dhe ato perendimore u permeden si kandidat dhe karriera e tij perfund ketu, pra sot e neser, kur edhe do te votohet dhe kur te dihet edhe zyrtarisht emrin i pasardhësit te Ban ki moon, që ne fakt agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” qysh tash vec e ka emrin e tij..

 

Po, kush do zëvendësojë Ban-in? nga lista e gjate prej 12 kandidatëve për shef të OKB-së. Ja kandidatët e serioz..Antonio Guterres mbet favoritë…

Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara sot mbahet votimi përcaktues se kush do të jetë sekretar i përgjithshëm i ardhshëm i Kombeve të Bashkuara. Votimi i 6-të sekret i 15 anëtarëve të Këshillit të Sigurimit, do të sinjalizoj nëse ish-kryeministri i Portugalisë, Antonio Guterres, do të jetë sekretar i ardhshëm. Zoti Guterres është kandidati kryesor pas pesë votimeve të deritashme me dyer të mbyllura në Këshillin e Sigurimit.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së synon arritjen e konsenzusit për zëvendësin e sekretarit të përgjithshëm, Ban Ki-moon, të cilit në fund të këtij viti i kalon mandati i dytë pesëvjeçar

Ish-Kryeministri portugez Antonio Guterres mbërriti në epërsi pas votimit të parë, para presidentit slloven Danilo Turk ish. IKdnidta potencia mbetet edhe minsitari i jashtem sllovak Mirosllav Lajcak

Ndjekur në mënyrë që pronari i UNESKO-s Irina Bokova, lidhur me Jeremiq (Serbi) dhe Kerim (Maqedonia), vetëm përpara ish-Ministrit të Parë të Zelandës së Re, Helen Clark. Sipas diplomatëve, dallimet pritet të forcojë gjatë raundit të dytë mes kandidatëve të lartë.

 

Kandidatja bullgare  drejues ee  UNESCO-s Irina Bokova (6/7/2) është kredituar me një gjashtë zhgënjyese. Një rezultat që mund të rrezikojë shanset e tij për të qëndruar në garë, pavarësisht mbështetjen e Rusisë për të. ngjasjhem ka pesaur edhe ish-ministrit të jashtëm serb Vuk Jeremiç (8, 6 kundër, pa një mendim)Nënkryetari i Kristalina Georgieva Komisionit Evropian, një tjetër bullgar, ka lënë të kuptohet me të vërtetë të enjten se ajo mund të nisë së shpejti në garë, nëse zonja Bokova është i detyruar të tërhiqet.

Megjithatë, qeveria bullgare i cili mbështet Irina Bokova tha në ditët e fundit mund të shqyrtojë pozicionin e saj në qoftë se ajo “nuk është parë apo e dytë që” votimit të hënën. Pas ish-ministrit të parë të Zelandës së Re, Helen Clark (6/9/0) dhe Kerim, ish-kreu i diplomacisë të Maqedonisë (6/9/0). Ish-Ministri i Jashtëm i Moldavisë Natalia Gherman pjesën e pasme.

Afati për vendimtare

Kjo është hera e pestë që Antonio Guterres, ish-Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për refugjatë, të moshës 67, është përpara shumë kandidatë. Por zgjedhjet e ardhshme, të planifikuara për më 5 tetor do të jetë edhe më e rëndësishme. Ajo është në këtë rast se fuqitë e mëdha të anëtarëve të Këshillit të përhershëm (SHBA, Rusia, Franca, Britania e Madhe, Kina) do të vetos për të dyja kandidat. Kjo mund të ndryshojë në qoftë se Moska vendos për të bllokuar p.sh., Antonio Guterres.

Emri i Sekretarit të Përgjithshëm të ardhshëm të OKB-së duhet të shpallet në tetor per hedre të parë. Vendimi i Këshillit pastaj duhet të miratohet nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së.

 

 

SHPËRNDAJE