Preshevë, 5 shkrut -“Erë baruti në Kosovë” (“Barut miriše na Kosovu”) eshte ky titulli i gazetes serbe Vesti e cila shkruan per zhvilliet e fundit ne Kosove, pas heqjes se murit te “segregacionit” ne qytetin e Mitrovicës.

“Serbët në veri të Kosovës u kërcënuan nga  sulme të njësive speciale të shqiptarëve -ROSU shqiptare”. Kurse Serbia në këtë rast duhet armatosur, kanë reaguar në mbrojtje bashkëkombësit.  Kur ambasadorët e huaj duke i kërkuar ultimatume zyrtarëve serbë dhe se çfarë është në të vërtetë e nevojshme për Beograd një ditë më parë, dështimin e bisedimeve në Bruksel? Të gjitha këto pyetje mbeten pa përgjigje të saktë, pas një konferencë të improvizuar shtypi në Rashkë, nga kryeministri Vuçiq mbajtur gjatë një pushimi në bisedimet me përfaqësuesit e serbëve të Kosovës.

Që një adresë të tillë dramatike të Kryeministrit nuk janë të reja, një pjesë e publikut tashmë e kanë vënë atë në marketing politik në prag të zgjedhjeve të ardhshme. Të menduarit e tillë është edhe një kandidat presidencial, Vuk Jeremiq, i cili ka thënë se është “Tensionet artificiale ngritjen,” dhe në një drejtim të përbashkët dhe koordinimin e Hashim Thaçit dhe Aleksandar Vuçiçit, ka shkruar gazeta serbe, përcjellë preshevajonë.

“Thaçi dhe Vucic duan të konsoliduar pushtetin e tyre edhe për dhjetë  vitet e ardhshme. Kjo dëshmon nga bisedat  në Bruksel dhe u pajtuan te bisedojnë me  dyer të mbyllura, por pas kthimit ne Beograd e Prishtine qe te dy ngjashme flasin për  një  “takim dramatik.” Në rastin tonë kryeministri po fluturon me helikopter kryetarit të komunës së Rashkës dhe bën thirrje për konsultime me veriun. Kjo është një sjellje e papërgjegjshme, e ndjekur nga negociatat papërgjegjshëm sjelljes në Bruksel..” ka deklaruar ish-kreu i diplomacisë serbe Jeremic

SHPËRNDAJE