Berne, 30 shtator  –Demonstrata e  edjeshme në kryeqytetin kosovar ne Prishtine kundër shkëmbimit të territoreve me Serbinë, nje ide kontraverze e Vucic-Thacit orghanzuar nga Vetvendosje e Albin Kurti pati jehone t emadhe ne emdiat botërore te cilat e sdenuan ne faqet e para te gazetave, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

RTV Belg RTBF dhe ai zviceran RTS: Poshtë me Thaçi! (A bas Thaçi!)

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur protestë për të kundërshtuar idenë e presidentit Hashim Thaçi për shkëmbim territoresh, ku u tha se aq shumë e duan Kosovën Republikë, Kosovën Lindore, dhe bashkimin me Shqipërinë, saqë për asnjë kusht dhe në as një rrethanë nuk i nënshtrohemi një njeriu, kane raportuzar mediat boterore.

TV dhe gazetat zvcerane kane shrkuar se “Lideri i VV, Albin Kurti ka thënë para protestuesve se nuk do të lejojnë që të ketë korrigjim të kufijve me Serbinë dhe as ndarje të Kosovës, ide kjo sipas tij e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.”

Sipas TRBF “Protesta me moton “Një popull s’i nënshtrohet një njeriu”, nisi para Bibliotekës Kombëtare për të vazhduar në sheshin ‘Skënderbeu”, ku u mblodhën me mijëra protestues.”

“Mijëra njerëz protestuan të shtunën në Prishtinë kundër Presidentit Hashim Thaçi dhe projektin e tij të “korrigjimeve kufitare” me Serbinë. Ky është një nga tubimet më të mëdha të viteve të fundit në Kosovë…” keshtu ka raportura agjencia shtetorore e Zvicres ATS/SDA, transmton agjen cia e lajemeev “Presheva Jonë”

 

“Projekti është aventurë personale dhe të vetmuar. Ajo nuk ka mandat për të bërë!” brohorit  Albin Kurti, Vetëvendosja shefi i partisë (Vetëvendosja, majtas nacionalist) i cili bëri thirrje për demonstratë…” ka raportuar agjencia zvicerane.

Kurse RTV belg (RZBF) ka srkuar se “këtë verë, Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandar Vuçiq kanë, pa hyrë në detaje, përmendi mundësinë e ndryshimit të kufijve për të normalizuar marrëdhëniet e tyre, njëzet vjet pas përfundimit të konfliktit midis forcave serbe dhe guerilëve separatiste të Kosovës.”

Ndersa TV shtetëror i Zvcres (TSR) ka raportuiar se “një shkëmbim në mes të Luginës së Preshevës, mbizotërim rajonin shqiptare të Serbisë jugore, si dhe pjesën veriore të Mitrovicës, dhe vendabnime rreth një e treta apo 120,000 serbëve të Kosovës. Dhjetë vjet pas shpalljes së saj, Beogradi nuk e njeh pavarësinë e ish-krahinës shqiptare.”

“Asnjë individ nuk mund të paraqesë (Thaçit), kështu që as nuk flasin për një populli,” tha ai për Albin Kurtin, një nga kundërshtarët më të vendosur të Thaçit për gati dy dekada. Në vitin 2017, Vetëvendosja u bë partia e parë në vend, duke bashkuar pothuajse 30% të votave.

“Jo shkëmbim te territorve, nuk lejojme cenimine intefgritertit e Shtetit te Kosovës”;
“Poshtë Thaçi, Poshtë Thaçi!”; “Nuk ka negociata me Serbinë!”, “Ne nuk e shesim tokën kombëtare” brohortije turma ne Prishtine para mes herit te ytre kombetar Skldnerbeu dhe presidenetit historik Ibrahim Rugova ka raportuar  AFP.

Para një pylli të flamujve shqiptarë, Albin Kurti përsëriti se bashkimi i shqiptarëve mbeti një pjesë integrale e projektit të tij politik. Ai kishte marshuar më parë së bashku me minatorët nga kompleksi industrial i Trepçës, të cilin të dyja palët pretendojnë se ndodhen në komunën e ndarë të Mitrovicës.

Demonstruesit me flamuj shqiptarë, gjermanë dhe amerikanë kërkuan, mbi të gjitha, që të mos ketë shkëmbim territorial midis Serbisë dhe Kosovës. Një zgjidhje e tillë kishte Thaçin dhe homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq. (“Die Demonstranten mit albanischen, deutschen und amerikanischen Fahnen forderten vor allem, dass es keinen Gebietstausch zwischen Serbien und dem Kosovo geben dürfe…“)

Mijëra njerëz protestuan të shtunën në Prishtinë kundër Presidentit Hashim Thaçi dhe projektin e tij të “korrigjimeve kufitare” me Serbinë. Ky është një nga tubimet më të mëdha të viteve të fundit në Kosovë.

Projekti “është aventurë personale dhe të vetmuar. Ajo nuk ka mandat për të bërë!” Bërtiti Albin Kurti, Vetëvendosja shefi i partisë  i cili bëri thirrje për demonstrata te reaj deri en rrezimin e presidentri diktartoril Hashim Thacit

 

 

SHPËRNDAJE