Ngjarja tragjike qe kishte nddhur diteteve te fundit en Kosovër, meqeras nje vajze e mitur (16) vjecare ihste dhunuar nga 4-5 persona, ky trup ka klaura kufiojt ee Kosovës. Themi ekshut sepse sot dhe dje kete rast monsutouz e ke ne shume agjenci dhe gazeta boterore, shkruaa agjecnia e lajmeve “Presheva Jonë”

“E dhunuar nga avokati i saj, nga profesori i saj, nga gjinekologu i saj dhe nga nje polic” (“Violée par son avocat, son prof, son gynéco et un flic”) eshte ky titulli i gazetave zvcerane qe kane shkruar per rastin ne fjalë, ku viktima pesoi perjhgumi te katerfisht?!

Sipas mediave zvcerane “ky rast i përdhunimi veçanërisht të çuditshëm, që përfshinte një vajzë 16-vjeçare ka tronditur shoqërinë kosovare.”

Kurse sipas agjencise se lajemeev fracneze AFP “Gjashtë persona, përfshirë një mësues të shkollës së mesme, një oficer policie dhe një avokat, u akuzuan nga drejtësia e Kosovës të Mërkurën për dhunimin e një adoleshenti për dy vjet, i cili gjithashtu u detyrua të abortojë, tha prokurori.”, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Mediat boterore duke e cilesuar kete rast tragjike dhe monstruoze kane percjellur deklaratat e presidenit Kosovare Hashim Thaci per ket seterdhimin te se mitur shqiptare. Ne vazhdim ato kane shkruar se “kjo ngjarje ka nxitur debat publik dhe në Parlament mbi statusin e grave në një shoqëri shumë konservatore. Historia e këtij adoleshenti nga Kosova perëndimore tronditi vendin e vogël të Ballkanit”

Gjashtë të dyshuarit, përfshirë një gjinekolog, u akuzuan për “abuzim seksual”, “shpërdorim të pushtetit” dhe provokimin e shtatzënisë së viktimës së tyre me sulm seksual, thuhet në një deklaratë nga prokuroria .

Këto abuzime u zbuluan në shkurt nga faqja e hetimit Insajderi. Kjo faqe referimi deklaroi se adoleshentja, e cila kishte në 16 vitet e para të historisë, ishte dhunuar rregullisht në 2017 dhe 2018, së pari nga mësuesja e saj, më pas nga një oficer policie dhe më në fund nga një avokat dhe një gjinekolog, ka raportuar AFP

 

Katër herë në javë seks, përdhuhim

Sipas mediave boterore vajza u trajnua për herë të parë në vitin 2017 në një marrëdhënie seksuale me mësuesin e saj i cili i premtoi asaj martesë. Pasi zbuloi se ai ishte i martuar dhe kishte fëmijë, ajo shkoi ta raportojë në komisariat.

Ajo ka folur për mediat se polici të cilit ia kishte dhënë dosjen, ai e kishte kërcënuar që t’u tregonte prindërve për marrëdhëniet e saj me mësuesin, nëse ajo nuk pranonte ta takonte në një hotel, katër herë në javë, ndërsa gjatë vitit 2018 ishte në shtëpi.

Kur mbeti shtatzënë, tha ajo, oficeri i policisë e çoi në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës, në janar 2019 dhe e detyroi të bënte një abort.

Më në fund, avokati që ishte caktuar për ta mbrojtur atë e përdhunoi atë, siç bëri gjinekologu. Prokuroria nuk zbuloi detaje të dy personave të fundit të akuzuar. Sidoqoftë, ata u akuzuan për të njëjtat abuzime, që do të thotë se ata gjithashtu dyshohen për përdhunim të vajzës, e cila tani është 18 vjeç.

SHPËRNDAJE