Zurich, 22 qershor -Ndeshja mes Zvicres, apo siq u shkruaj edhe ne mediat zvicerane mes “Shqiperise” dhe Serbise perfundoi ashti siq ishte pritur me fitore (2:1)  ne favor te kipit NATI te përbere zvicerano-shqiptar, fItorte kjo e cilA gezoi pa mase 16 milionë, pra jo vetem zviceranet, por edhe shqiptaret ne Balkan dhe Evropë.

 

Shqiptaret ne Zvicer nuk e lene serbin me “festu” humbjen. I heqin flamurin  serbe, mbi te i vejne ate te shqiptareve e ftojne te festojn e bashkarisht fitoren e  Zvicres 

Per te ndjekur ndeshjen mes Zvicres dhe Serbise autoritet zvicerane kishin pergartitur “Fan-Zona” ne sheshe apo qendra te qyteteve me te medha ne Zvicer si ne Gjeneve ashtu edhe ne Berne, Berne, St.Gallen, Lugano dhe ne cdo qytet tjeter, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

Me fitoren e Zvicres kunder Serbise nuk ndodhi asnje incident ne kete vend, por u festua ne menyre tze qete dhe dinjitoze, krapërkah zvicerane e shqiptare (kupto rreth 300.000) ku valonin paralel flamujt sa zviceran dhe flamujt e dy shteteve shqiptare, ai kuqezi me shqiponje dhe ai i Kosovës.

Ne shume qendra zvicerane fitorja e Zvicres  u kremtua bashkarisht me zviceran e shqiptare me daulle, muzike e valle popullore. Pas ndeshjes  rruget ishin plote e perplote me tifoze due festuar deri ne mesaante me flamuj te ngjitur neper vetura. Kishet brohgoritje si Fiotroe fiote, pore dhe u dejguan kenge si Oj Kosove oj Nane ime..” apo “Xhamadabn vija vija eshte Ksova eshet Sqhiperia..” si dhe “Neno mos ke frike se ke djemt ne Zvicer e Amerikë..”

Një shofor serbe i cili edhe pse kishte humbur Serbia ai provoko shqiptaret me nje flamur serb dhe duke ngritur  tre gishtrinje. Shqiptaret ju përgjigjen atij duke ja hequr flamurin serbe e mbi veture duke ja vëne mbi te, flamurin shqipatar, me shqiponjen dy krene, ashtu sikur i berne duart e Shaqiri dhe Xhaka duke bere shqiponjën pasi shenuan dy gola per ekipin Zviceran kuder Serbise ne Rusi, duke bere krenar zviceranet dhe shqiptaret. Shqiptaret i thane shoferit serb qe te shkojne keshtu me kete flamur kuqezi deri ne Beograd, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

 

SHPËRNDAJE