Mbështje e cuditshme e Madonnës ndaj një “muslimani të zi në shtëpinë bardhë” (“Madonna Calls Barack Obama a Muslim Here’s the thing, though: Obama’s not a Muslim…”). “Po, sigurisht unë e di se Obama nuk është musliman, por unë e di shumë njerëz në këtë vend besoj se është”, thotë këngëtarja.  “Ne kemi një mysliman i zi në Shtëpinë e Bardhë. Kjo është e jashtëzakonshme. Kjo do të thotë se ka shpresë në këtë vend, ” ka shtuar Madonna..shkruiajnë emdiat amasrikane dhe evropaine, transmeton agejncia informative “Presheva Jonë”

 

Mbështetje e cuditshme e Madonnës: “Obama, një musliman i zi në shtëpinë bardhë” 

New York, 28 shtator

Mbështetja Barak Obamës nga një yllë, kongëtare e njohur botëror i ka zhgënjyer e befauar fansat e saj…mediat amerikane  të cilat kanë dalur me tituj bomabstik se   “Madonna i jep mbësjtetje “muslimanit të zi” Barack Obamës (“Madonna apporte son soutien au «musulman noir» Barack Obama”)
“Madonna edhe një herë shprehu mbështetjen e saj të Presidentit Barak Obama në Uashington. Madonna u bëri thirrje mbështetësve të saj për të mbështetur Obamën, sepse ai është një musliman i zi. Edhe pse: Obama nuk është musliman…”  (“Madonna Calls Barack Obama a Muslim Here’s the thing, though: Obama’s not a Muslim…”)

Madonna të hënën në mbrëmje në një koncert në Uashington ka thënë – në një mënyrë ironike rreht tij,  se Barak Obama ishte një mysliman i cili më 6 nëntor bën thirrje për të fituar votat. Në një video të postuar në YouTube nga tifozët, këngëtarja është e angazhuar në një fjalim të zjarrtë për lirinë politike. “Është e jashtëzakonshme dhe të mahnitshme të mendoj se ne kemi një amerikano-afrikan në Shtëpinë e Bardhë … Ne kemi një mysliman të Zi në Shtëpinë e Bardhë … Kjo do të thotë se nuk ka shpresë në këtë vend. Obama mbron të drejtat e homoseksualëve, atëherë mbështesin atë! ” paska thënë ajo…

“Obama një musliman i zi”,  Madonna e tha në mënyrë  “ironike”

Obama, i cili është i krishterë, shkran agjencia franceze AFP,  ka qenë shpesh objekt i thashethemeve të gabuara në faktin se ai ishte një mysliman apo nuk ishte lindur në tokën amerikane. Madonna,  ecila gjendet  aktualishtnë një  turne për të promovuar fundit e almbumit të saj, ka phuar se kishte qëllim thjesht të bënte humor,  me atë se  Obama është  një “musliman i zi në shtëpinë bardhe”.

Këngëtarja është kthyer në deklaratat e tij në lidhje me presidentin e kandidatit republikan të Bashkuara Unis.Un tre mendoni se Obama është mysliman. Pas polemikave gjatë fjalës së tij në skenë në Uashington të hënën, Madonna donte të reagojnë. Në një deklaratë të lëshuar nga agjenti i tij të mërkurën, këngëtarija tha se ajo ishte “ironike” kur ajo pyeti tifozët e saj që të votojnë për Barak  Obamën. “Po, sigurisht unë e di se Obama nuk është musliman, por unë e di shumë njerëz në këtë vend besoj se është”, thotë këngëtarja.  “Ne kemi një mysliman i zi në Shtëpinë e Bardhë. Kjo është e jashtëzakonshme. Kjo do të thotë se ka shpresë në këtë vend, ” ka shtuar Madonna

 

SHPËRNDAJE