Bllkani ka një numër të madh të sportistëve të talentuar në sportet luftarake nga tadhet e shqiptareve dhe kudo që shkojnë, dëshmojnë shkathtësitë e tyre. Ndër karateistët e talentuar është edhe Endrit Shaqiri, anëtar i klubit “Perparimi” nga Prishtina. Endriti ka vetem 16 vjet dhe garon në disiplinën +70 kg, i cili shquhet me teknikë të përsosur, edhe pse në moshë kaq të re ka sjellë shumë trofe e medalje në vitrinat e klubit të tij, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jone”

Karatisti Endrit Shaqiri: Per gjitha sukseset  falenderoj prinderit e mi nenen time te dashur Driten dhe babin Edvardin qe me kane mbeshtetur!

Karatisti i ri kosovare Endrit Shaqiri është Endriti eshte me i miri karatist në Top 10-shin në kategorinë e juniorëve për vitin 2017, që i shpalli Federata e Karatesë e Kosovës

Viti i kaluar ishte i sukusesshem ashtu edhe sy ky vit, sidomos me këto gara: kampion i Kosovës (first place) për here të gjashtë radhazi; nënkampion mbarëkombëtar; kampion “Struga Open”, kampion “Ulqini Open”, kampion “Kamza Open”; kampion turneu “Shpresat e Kosovës”, kampion turneu “Adem Jashari”, pastaj në turneun “Haki Ibërdemaj” dhe kampion turneu “Katana Open” e shumë turne të tjera.

ENDRITI  ME  I  MIRI NDER  ME  TE  MIRET 

Per gjitha keto suksese padyshim ai falenderon prinderit e tij nenen e dashur Driten dhe babin Edvardin qe me kane mbeshtetur parazerve ne cdo kohe e moment bile edhe ne ring, ka thene karatisti kosovar me perspektive qe agjencia e lajmeve “Presheva jone” duke e vleresuar lart shkathtesine e tij e ka quajtur talent te rralle duke shkruar: Mbajene mend emrin e Endrit Shaqirit!…

Synimet e karatistit te ri kosovar Endrit it per suvjet, jane ato qe ai t’i arrije majat e suksesebe duke inrritur rezultatet në të gjitha garat si vendore ashtu edhe ndërkombëtare.

Sipas Endrit Shaqirit “Në veçanti jam i përkushtuar që të arrij rezultate në Kampionatin Evropian që do të zhvillohet në Rusi, që ta nderoj atdheun tim dhe ta ngris në piedestalin më të lartë. Dëshiroj të marr pjesë në të gjitha garat që janë të parapara nga Federata e Kosovës brenda vendit dhe jashtë saj, të kontribuoj maksimalisht në sportin e karatesë, në karrierën time, për shtetin tonë të dashur. Kërkoj mbështetjen nga njerëzit dashamir, përkrahjen institucionale, mirëbesimin, mbështetjen financiare që ne si sportist të Kosovës të na krijohen kushte që të përparojmë pa asnjë dilemë apo barrierë. Sportistët janë ambasadorët më të mirë të një vendi.”Aucun texte alternatif disponible.

SHPËRNDAJE