kokkrrr

Preshevë, 10 guisht -Kur t ehyjne arusha n kojishi prite edhe ne shtpei , nuk tthihet se koti populi . Kete e deshmon edhe ne oret e fundit Serbia e cila pas Maqedinise qe psoi me 22 viktima, mot i lig me shi fufullim ka goditur paprimas sot ne oret e mbremjes pjesën perëndimore dhe jugperëndimore të Serbisë dhe Beogradit! (VIDEO)..Moti i lig goditur komunën e Kosjeric, ku breshri cloud goditur pjesën më të madhe Varde, Rude Bukve, Lucic, njfotn agjencia e lajemeve “Presheva jonë”

Serbia përfshihet nga stuhi të fuqishme, për tridhjetë minuta në Boegrda dhe Pozega ka rene rreth 33 litra shi .  Pjesë e pjesët perëndimore dhe jugperëndimore të Serbisë jugore dhe Beogradit sonte ishte ndjekur nga kjo stuhi e paprtiur e te reshurave, shi e kokrriz.

Fotografitë e lexuesve të mediave serbe paraqesin gjendjen e rëndë, ku një numër i madh rrugësh janë mbuluar me ujë dhe veturat kanë mbetur aty. Uji ka hyrë edhe në disa shtëpi.

Serbët i frikësohen vërshimeve sikurse në Maqedoni, ku mbetën të vdekur 21 persona.

kjamettTemperaturat në këtë fundjavë, do të kenë rënie të madhe. Nga i ngrohti që mbizotërojë këto ditë të mesit të javës, të premten pasdite dhe të shtunë e të dielën do të ketë ulje të temperaturave dhe mot me shi.

Një sasi e madhe e reshjeve çuar në përmbytjet në bodrumet e disa boshte të ndërtesave të banimit. Rrjedhat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar përsëri për të dëmtuar në infrastrukturë, e cila është riparuar nga fatkeqësitë natyrore e mëparshme. Shkalla e pasojave, vitkimave, dëmev materila  do të diheqn  vetëm neser në mëngjes. Dita  ere nafaka e re…

 

SHPËRNDAJE