French police stand at a roadblock as smoke fills the sky and blocks the sun as fires burn north of MarseilleMarseill, 10 gusht  -Pesëmbëdhjetë qindra zjarrfikës u mobilizuan të mërkurën për të luftuar kundër një “zjarr shumë të fuqishme” në veri të Marsejës, ku situata ishte “jashtë kontrollit”, sipas zjarrfikësve, Ministri i Brendshëm, Bernard Cazeneuve duke e quajtur atë “veçanërisht të vështira”njofotn agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” duke ju referuar medive franceze
Disa zjarre, nxitur nga erërat e forta shkatërruar në jug të Francës. Ai ishte në Herault maîrisé, por veriu i Marsejës shkreton.

 

“Situata jashtë kontrollit, jashtëzakonisht të fuqishme, zjarr të shpejtë, shpërthyese që vazhdon për të djegur çdo gjë në rrugën e saj, madje edhe shtëpitë,” tha një deklaratë e lëshuar në 9:30 zjarrfikësit darkës.

“Qëllimi i forcave është absolutisht e kontrolluar zjarrin për të parandaluar atë nga marrja e qytete, duke përfshirë Marseille”, tha ministri i Brendshëm, Bernard Cazeneuve mori atje me PC të instaluar në afërsi të stacionit të trenit TGV Aix-en-Provence. Nuk u raportuan viktima në mesin e zjarrfikësit Bouches-du-Rhône, të përcaktuara këto, por një person vuan plagë të rënda në Rognac.

Fire nën kontroll në Herault

Herault ku një zjarr të mbuluar më shumë se 200 hektarë shkurre pranë Gabian, 20 km në veri të Béziers, katër zjarrfikësit në një automjet rrethuar nga flakët, u plagosën në pasdite gjatë ndërhyrja, duke përfshirë tre seriozisht. Zjarri u përmbahet menjëherë pas 8:00 ores ..

Zjarri në Vitrolles, nxitur nga një Mistral dhunshme kombinuar me thatësira, ka filluar në 3:30 të darkës në Rognac dhe i mbuluar 2,700 hektarë shkurre, me bar të shkurtër dhe disa zonat e pyllëzuar të pllajë të Arbois. 20 deri në 25 shtëpi janë djegur.

“Situata ne përballemi është e tillë që ne nuk e kemi parë për një kohë të gjatë”, ka shtuar zjarrfikësit si zjarri ka vazhduar të lëvizë në drejtim të Pennes-Mirabeau ndaj Marseille. Tym dhe një erë të djegur ishte e dukshme edhe në Marsejë.

Frédéric Paris, shefi i kryetarit të bashkisë të Vitrolles ku u dogjën shtëpitë, vlerësuarat “në mes të 6000 dhe 8000”, numri i njerëzve të prekur nga fatkeqësia natyrore në pesë rrethe, shumica mbetur i mbyllur në shtëpi, tjetër, një mijë në lidhje me duke qenë të evakuuar, duke përfshirë rreth tre palestra. Këshilli i qytetit njoftoi gjithashtu evakuimin e fëmijëve që ndjekin një kamp veror.

Zjarri në garazhet në Vitrolles

Smoke hangs low as it fills the sky while fires burn north of MarseilleNë Vitrolles, qytetin e rreth 35,000 banorë, tridhjetë kilometra në veri të Marsejës, dy garazhe makina djegur, dhe shpërthime u dëgjuan nga një prej tyre, vuri në dukje gazetarët nga AFP .

“Zjarri nga të gjitha anët, ajo është e pakontrollueshme,” vuri në dukje një polic në një Vitrolles tërthortë në mbrëmje. Banorët ishin të konkurrojnë në të gjitha drejtimet dhe u strehuan në gjimnazet në dispozicion.

Ulur në një stol, Michael, 78, dhe gruaja e tij dhe fqinj Peter janë lënë në shtëpi, kur ata të “parë vijnë zjarri.” Michel tha AFP: “Unë vetëm mori ilaçe tim dhe kam lënë (…) Unë nuk jam shumë i shqetësuar me përjashtim qen mbetur prapa.”

Ministri Bernard Cazeneuve filloi udhëtimin e tij të Gabian ku katër zjarrfikës u plagosën rëndë. “Situata ishte bërë e vështirë për shkak të motit, me erërat e forta dhe një thatësirë ​​që zgjati disa javë,” tha ministri. Zjarri u shpall nën kontroll menjëherë pas 8:00 ores ..

 

Pas një dimër dhe një pranverë të ulët të lagësht, në juglindje të Francës është në një gjendje të thatësirës dhe të ujit kufizime masave më shumë ose më pak drastike janë marrë në disa departamente, përfshirë Bouches-du-Rhône.

Përforcimi i 300 zjarrfikësit qarkut Bouches-du-Rhône, 120 zjarrfikës janë dërguar Vaucluse, 100 zjarrfikësit detare nga Marseille dhe 300 të Alpeve Detare, Ardeche dhe Drome, dhe të tjerët kishin ardhur për të rajone të tjera. Tre Canadair, një dash 2 gjurmuesit dhe helikopterë ishin në veprim Milano dhe dy Canadair pritej nga Korsikë.

Transport ndërprerë

Ajror dhe transportit rrugor u ndërpre rëndë për shkak të zjarrit në afërsi të aeroportit të Marseille-Provence në Marignane. “Disa fluturime u shmangen në Montpellier, Lyon në mënyrë që lufta kundër zjarreve avioni mund të ndërhyjë dhe disa fluturime mund të vonohet ose të anulohet”, njoftoi aeroport Marignane në 7:00 të darkës në faqen e saj.

A8 ishte prerë në të dy drejtimet në sektorin Coudoux mes Coudoux dhe Aix-en-Provence, tweeted Vinci autoroutes, e A55 dhe ishte prerë në Lyon nga Marseille.

Në zonën industriale në mes të Fos-sur-Mer dhe Port-Saint-Louis du Rhône, 530 hektarë janë mbuluar nga tre zjarre të tjera, duke përfshirë 250 zjarrfikës, sipas prefekturës.A French fireman watches as smoke fills the sky and partially blocks the sun as fires burn north of MarseilleFRANCE-FIREFRANCE-FIRE

SHPËRNDAJE