MALAZEZËT: VRANI, PRENI…T’MOS MBETET ASNJË SERBË ! Foto + VIDEO

Tifozët e ekipit malazez në ndeshjen e basktetbollisteve femra mes Serbisë dhe Malit të Zi që u zhvillua në Cetinje, që u ndoqën me brohoritje provokuese “Vrisni, preni, t’mos mbetet asnjë  serb”, kanë shkruar mediat serbe, rapoton agjencia informative kombëtare “Presheva Jonë…VAZHDON përmes LIKE…[wp-like-locker]

 

Ndeshja basketbollisteve  mes femrave  të   Serbisë dhe Malit të Zi u  luajt dje në Cetinjë, të kualifikimeve për Kampionatin Evropian, ku nikocirët  fituan 85:68.

 

 

TIFOZËT KROATË, PAK MË  NDRYSHE NGA MALAZEZËT, NË POLONI NUK BOROHORITËN POR FEMRAT TREGUAN GJOKSIN DHE PRAPANICËN…NË MBESHTETËN EKPIEVE TË TYRE TË RERFERUARA…

 

Udhëheqësi i opozitës serbe në Mal të Zi “Lista serbe ” Dobrilo Dedeic ka kritikuar ashpër sjelljen e mbështetësit e ekipit malazez të basketbollit për femra që u ndoqën me brohoritje provokuese “Vrisni, preni, t’mos mbetet asnjë  serb”, kanë shkruar mediat serbe, rapoton agjencia informative kombëtare “Presheva Jonë”.

 

Në një deklaratë të lëshuar për media, Dedeic thotë se kjo është dëshmi e një pjese të konsiderueshme të disponimin midis anëtarëve të kombit malazez të cilët nuk kanë asnjë problem me fashizmin e manifestuar publikisht dhe serbofobinë. Udhëheqësi i opozitës serbe, malazeze Dedeic Lista Dobrilo tha se një sjellje e tillë është një mbështetës politikë në Cetinje Milo Gjukanoviqit

“Në një mënyrë të ngjashme ishin të përgatitur edhe gjatë fazës së diskriminimit dhe masakrave, dhe shpesh, në pjesë të ndryshme të Evropës gjatë njëqind viteve të fundit,” tha Dedeic. Ai njoftoi se prokuroria nga “Lista Serbe” paraqiten pamjet nga loja në pritje të reagimeve të qarta. “Të dhënat dhe videot si dëshmi ju janë ofruar edhe misioneve dhe  ambasadave të Serbisë, Rusisë, SHBA, Kinës, Britanisë, Gjermanisë dhe Francë në Podgoricë dhe dëshmi tjera – videos online në YouTube,” tha Dedeic. Ai shprehu besimin se ambasadat  në mënyrë adekuate do t’i përgjigjen protestës.

“Kushtetuta dhe ligjet e zbatueshme për serbët dhe serbët janë njerëz të respektuar në shtetin e Malit të Zi, e dukuri shoqërore e papranueshme të llojeve të thirrjes të dhunës,”Vrisni, preni , t’mos mbetet asnjë serb..” këto parulla dhe brohoritje nuk jnaë të astesihsme, pa qendruar dikish mbarpa, që sipas Dedeic,  është e tërë poltike, ganitura e  Milo Gjukanoviç. Përzgjedhësi i basketbollit, Maljkovic Marina, lojtare, nuk bëri komente pas ndeshjes mbi  sjelljet e tifozëve në Cetinje.

 

TIFOZËT KROAT, PA MË NDRYSHE NGA MALAZEZËT, ME FEMRTA ME GJOKSIN  DHE PRPANICËN JASHTË  

Fotografitë  e  bukuroshve kroate me gjoksin e zhveshur Helena dhe Victoria Miksa kanë pushtuar  faqet e pra të gazetave në planet. Shkaktuar nga popullariteti i lavdisë së tyre me ndihmën e prapanicë i kisHte ndjekur gazetari  gjerman i  revistës së njohur sportive “Sport Revijer”. Reporter isha i tronditur, natyrisht, por dëshira e plotësuar tifoz, imazhet e tyre, dmth.  me foto me gjoksin qelur..dhe prapanicën jashtë.. .

Sheshi në Poznan u pushtua nga kroatët, kudo flamuj me katrorët  kuqe dhe të bardhë (kupto flamurin korat)

Lideret e ekipit të kombëtarws së futbollit  kroat  Viktoria dhe Jelena Mikša  me gjoksin jashtë  “mbrojtën”  mbështetësit e Polonisë dhe Irlandës në sheshin në Poznan në Poloni.
Jelena dhe Victoria Miksa, në qendër të ngjarjeve në Kampionatin evropian në futboll, tifozët erdhën për të treguar gjoksin në Poznan.

[/wp-like-locker]

Për cka Like ?…thjesht për mbrojtjen e  fëmijëve nga fotot, që nuk i takojnë  moshës (-18+)  së tyre.

Ju falemnderit për mirëkuptim !

REDAKSIA

SHPËRNDAJE