storybildBernë, 18 maj  –Se po shtrine akitvtetet e saja me kontrabandë mafia serbe në Zvicer deshmojne edhe raportet dhe arrestimet e ditëve te fundit te policise zvicerane, ku shumica e këytre te arrestuarev janë trafikant nga Serbia. Kështu nga nje aksion i fundit, Policia e Fribourgut i ka vene prangat katër serbe të lidhur me trafikun e drogës në afërsi të Biel (BE). Tek ta jane gjetur 761 rrënjë kanabis ne “bahqen” e tyre (shiko foton) Arrestime ka pasur edhe në Yverdon (VD) per trafikut të drogës. Dy kontrbandistet kryesore të trafikimit janë vëllezër, të moshës 23 dhe 24, nga Serbia, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Mafia serbe instalohet në Zvicër: Tek trafikanttët nga Serbia, pos drogës tek ta polcia ak gjetur edhe arme, para dhe dokumentacione te falsifikuar

 

Forcat e rendit Fribourg zbuluar në shkurt të një kulture të kanabisit dhe konfiskuar marihuanë në tokën Bernese. Katër persona, dy serbë, një kroat dhe një zvicerane, u arrestuan. Fribourg hetimin e trafikut të drogës. Më 3 shkurt, policia ndërhyri në një seminar në Safnern (BE), pranë Bielit. Ata kanë zbuluar një kulturë që përmban 761 rrënjë kanabis. E gjithë plantacion u kap, tha të mërkurën se policia kantonale.

Në Steffisburg (BE), në afërsi të Thunit tek kontrabadistet jane gjetur 35 kg marijuanë të paketuar në disa qese që ishin të sekuestruara. Gjatë këtij operacioni, policia gjithashtu ka gjetur dy armë të gjata të fituara në mënyrë të paligjshme. Edhe qiramarrësi i lokaleve u arrestua.

Dy nga kjo bande e trafikimit janë vëllezër, të moshës 23 dhe 24, nga Serbia, të cilat ishin subjekt i një vendimi ndalimin e hyrjes në Zvicër, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve të policise federale.

Gjatë hetimit, katër persona u arrestuan dhe tre prej tyre janë liruar. Të gjithë do të denoncohet në Ministrisë Fribourg Publik. Aktivitetet kriminale të lidhura me trafikun e drogës, përveç për dy protagonistët kryesorë, akuza të shkeljeve të Ligjit Federal mbi të Jashtme dhe falsifikimit të certifikatave.

Dy të burgosur të tjerë janë akuzuar për posedim dhe shitje të lëndëve narkotike, si dhe shkelje të Ligjit Federal për të Huajt. Së fundi, tre të tjerë të arrestuar janë të dyshuar kryesisht për bashkëpunim kontrabandës.

 


 

SHPËRNDAJE