Résultat de recherche d'images pour "Meng Hongwei"Lion, 6 tetor  -Ne prag te Asamblese se Përgjithshme te Interpolit (ne Dubay) eshte zhdukur ne Kine  drejtorin e agjencisë së Interpolirt Meng Hongweip pa lënë gjurmë prej një jave. Familja e tij thotë se nuk asnjë lajm nga ai pasi Meng Hongwei u largua nga selia e Interpol në qytetin e Lionit në Francë për të udhëtuar drejt Kinës. Kjo zhdukje ka ndodhur vetem pak dite pas vizites se tij qe ai i beri Serbisë ku ishte bëre fjale edhe per anetaresimin e Kosoves ne këte organizate boterore, shkruan agencia e lajmeve “Presheva jonë”.

 

Gjate vizites se fundit ne Beograd drejtori i Interpolit Hongwei, me autoritetet serbe bisedoi edhe per anetarsimin e Kosoves ne këre organizate boterore

Të enjten në mbrëmje, më 4 tetor, gruaja e zotit Meng njoftoi policinë e Lionit ku ajo dhe burri i saj banonin në zhdukjen e saj “shqetësuese”, duke thënë se ajo nuk kishte lajme për të që nga 25 shtatori.

Sipas faqes së internetit të Interpolit, 44 “njoftime të kuqe” aktualisht janë duke u lëshuar me kërkesën e Pekinit, shumica e tyre që kanë të bëjnë me vrasjet, plagosjet e qëllimshme dhe trafikimin e drogës. Këto njoftime nuk përbëjnë urdhër arresti ndërkombëtar por janë një mjet me të cilin organizata njofton se një urdhër arresti është lëshuar nga një autoritet gjyqësor i një prej anëtarëve të tij.

Nën presidencën e Meng Hongwei, Interpol lëshoi një “njoftim të kuq” që synonte miliarderin kinez në mërgim në Shtetet e Bashkuara, Guo Wengui. Ky ish magnat i pasurive të patundshme kineze i akuzuar për pastrim parash po jep luftë të pamëshirshme guerrilase në rrjetet shoqërore të regjimit të Pekinit, duke kërcënuar se do të zbulojë gjurmët e supozuara të elitës politike.

Sipas agjencise së lajmeve “Presheva jonë” pos dyshimeve te grupeve kriminale kineze drejtori i Interpolit mund te jete involvuar mafia serbe  (Pink Panthers, qe eshte mjaft aktive jo vetem ne Evrope pro edhe ne Kine) qe ka lidhje te mira me mafian kineze. Dyshimet edhe më shume shtohen ne kete piste, meqe Meng Hongwei u zhduk menjere pas vizites se fundit ne Serbi (11 shtator) qe eshte biseduar edhe rreth anetaresimit te Kosovës ne Interpol. Se amund te kete gishta ne zhdukjen e shefit te Interpol-it mafia serbe mbetet te te merret vesh diteve te ardhshme.

Sidoqofte, Agjencia Ndërkombëtare e Policisë, INTERPOL thotë se i ka kërkuar informacione autoriteteve kineze për presidentin e kësaj agjencie, Meng Hongwei, i cili u raportua i zhdukur gjatë një udhëtimi në shtetin e tij të origjinës, Kinë.

Në një deklaratë të lëshuar sot, INTERPOL thotë se “pret një përgjigje zyrtare nga autoritetet e Kinës për të adresuar shqetësimet rreth mirëqenies së drejtorit”.

SHPËRNDAJE