Ballina Vecuara Lufte ne Vienë mes bandave mafioze serbe. Dy te vrarë…

Lufte ne Vienë mes bandave mafioze serbe. Dy te vrarë…

0
storybildViene, 22 dhjetor -Dy burra u perleshen deri ne pergjakjetë premten pasdite para restorantit “Figlmüller” në Wollzeile jo larg kryeqytetit austriak të Vienës. Policia konfirmoi të shtunën një fakt të sfondit të mafias. “Deri më sot, krimi ka të ngjarë të lidhet me krimin e organizuar në Ballkanin Perëndimor” tha zëdhënësi i policisë Daniel Fürst.
“Die Presse” ka raportuar të premten mbrëma rreth një lufte afatgjate të drogës midis dy klaneve mafiooze serbe ndërluftuese “Kavaçki dhe “Kaljarskit” nga Mali i Zi, e cila tashmë ka vrarë dhjetëra njerëz dhe tani ka arritur deri në Vjenë. Konflikti është rreth dominimit në tregtinë e kokainës në Ballkan.
Viktima jane serbe: Vladimir R, një anëtar i klanit famëkeq “Kavac”. Viktima e dytë thuhet të jetë 23-vjeçari Stefan V.
U tha nga polcia se ishte ky një perlesje, akt i mafies ballkanike. Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ka mesuar se  viktima jane serbe Vladimi
r R, një anëtar i klanit famëkeq “Kavac”. Viktima e dytë thuhet të jetë 23-vjeçari Stefan V.

Vladimir R. vrarë ishte 32 vjeç, shoqëruesi i tij i plagosur rëndë 23 vjeç. Të dy kishin drekë të premten pasdite me një burrë të tretë në një restorant në Lugeck në qendër të qytetit. Kur ata u larguan nga bar rreth orës 13.30, një burrë i armatosur i sulmoi dhe gjuajti disa të shtëna në të tre burrat. Ai pastaj iku në këmbë.

29-vjeçari i pa dëmtuar u ndalua nga policia në vendin e ngjarjes dhe më pas u intervistua si dëshmitar. Detajet e identitetit të tij dhe marrëdhëniet me të cilët ishin me personat e armatosur nuk janë dhene nga policia. Dorasi përshkruhet (30 vjeç)  me rreth 185 centimetra e gjatë. Ai mbante një mjekër tre ditore, një xhaketë të errët dhe kapuç mbi kokën e tij. Thuhet se ai ka folur në gjuhën sllave.  Hetuesit e Zyrës Shtetërore të Hetimeve Kriminale në Vjenë kryejnë hetime ndërkombëtare.

Sfondi i tentativës për vrasjen duhet të jetë trafiku i drogës, në të cilin ngatërrohen familjet mafioze rivale nga zona e Kotorit. Sipas gjendjes aktuale të hetimit, tre burra (32, 29, 23) kanë qenë në një bar afër qoshe. Kur njerëzit ishin larguar nga restoranti, një shkelës i panjohur më parë nxori disa të shtëna në të tre dhe më pas iku në këmbë.
Dëshmitarët përshkruajnë shkelësin deri tani të panjohur si më poshtë: meshkuj, rreth 30 vjeç, rreth 185 cm të gjatë, tre ditë mjekër, ndoshta gjuhë sllave. Operacionet e kërkimit të Drejtorisë së Policisë së Shtetit të Vjenës vazhdojnë të respektohen. Hetimet ndërkombëtare po bëhen nga hetuesit e Zyrës së Policisë Shtetërore të Krimit në Vjenë. Për momentin, krimi ka të ngjarë të lidhet me krimin e organizuar në Ballkanin Perëndimor.
SHPËRNDAJE