crimbriittLonder, 30 korrik  -Tre burra jane burgosur orev te fundit per  dy përpjekje të kontrabandimit te shqiptarëve në Mbretërinë e Bashkuar. Ata jane Mark Stribling, Robert Stilwell dhe Stephen Jackson të gjitha pranojnë se kane “ndihmuar” emigracionin e paligjshëm te shiptareve drejt Britanise, sjkran The Guardian, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jone”

 

Ne mesie te denuarve eshte edhe jë ish-kampion i xhudos i burgosur për më shumë se katër vjet, pasi kishte pranuar se ai u përpoq për të kontrabanduar 18 emigrantët shqiptarë në Britani para se anija e tij ndalet nhga polcia britanike.

Robert Stilwell, 33, dhe një bashkëpunëtor, Mark Stribling, 35, të dy pranuar komplot për të ndihmuar emigracionin e paligjshëm në Mbretërinë e Bashkuar.

Stilwell dhe Stribling u dënuan në orët Maidstone gjyqësore kurorë para një njeriu të tretë, Stephen Jackson, u dënua në Lewes gjykatë kurorë për duke u përpjekur për të kontrabanduar në një grup të emigrantëve shqiptarë gjashtë ditë më parë.
crimmppJackson, 51, një marinar, u dënua me katër vjet e nëntë muaj burg për kontrabandën e 17 emigrantët në një marinë në afërsi Chichester, West Sussex. Ai u deklarua fajtor për të ndihmuar emigracionin e paligjshëm me vela një anije që mbante shqiptarë të moshës mes 20 dhe 44 në Marina më 23 maj..

Grupi i 15 burra, një grua dhe dy fëmijë kishte waded në ujë para se të ngjitje në bord anije të bardhë ngurtë inflatable në mbrëmjen e 28 majit.

Stilwell, i cili përfaqësonte Britaninë e Madhe në xhudo dhe mbajtur tituj evropiane dhe Commonwealth kampionat, dhe Stribling u kapën pas barkë Forcës kufitare UK patrullë HMC Valiant marrë raportet e aktivitetit të dyshimtë në lidhje me një varkë të vogël afrohet bregut Kent pranë Dymchurch, pak para 1am në 29 maj.

Varkë mbërritën në vendngjarje dhe gjetën një anije të mbushur plot me njerëz që kishin drejtuar nga pushteti dhe u marrë në ujë 1.5 milje (2.4km) nga bregu.

Një helikopter u fërguara dhe emigrantë u dërguan në breg të Dover dhe në ruajtjen e forcës kufitare.

SHPËRNDAJE