Résultat de recherche d'images pour "Medveđi glasalo"Medvegjë, 8 shtator -(e plotesuar) -Sot kane perfunduar gjedhjet e rregullta lokale ne komunën e Medvegjës se jane zhvilluar, u bjat ashtu siq u mbajten, dihet shqiptaret e diskriminuar edhe ne vota (duke eleminuar emrat e tyre nga listat) ku të drejt vote kanë patur gjithsej 6.602 qytetarë në 28 vendvotime.

 

Lista Muharrem Salihut “Të gjith për Medvegjën” (president AFSED) ka arritur te fitoje me se shumi vota rreth 400 apo 8.80%, kurse ajo e PVD vetem 273 vota apo 6.10%

Bazuar nga rezultatet preliminare që ka siguruar nga agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” dy listat shqiptare, kanë arritur të sigurojne gjithsej 665 vota. Lista me emrin “Të gjith për Medvegjën” e Muharrem Salihut biznesmenin e njohur ne Evropë Muharrem Salihun (president AFSED) veprimtarin e shquar shqiptar nga Medvegja) tashme lider nga Lugina e Preshevës  ka arritur te fitoje me se shumi vota 392 vota apo 8.78%, kurse ajo e PVD vetem 273 vota 6.11%.

Sa i perket serbeve lokal ne Medvegjë,  në listë me numër më të madh votash kuptohet, eshte ajo e partia e Aleksandër Vucicit me  2.764 vota 61.89%, kurse tri partit tjera serbe, ajo numer 2: 254 vota 5.69% dhe ajo me numer 3: 305 vota 6.83% si dhe Nr 6: 278 vota 6.22%.

Per fund Serbia ia arriti qellimit. Ne Kuvendin komunal ne Medvegje ishin 8 keshilltare komunale shqiptare, prej sonte si duket vetem 3 do te jene. Sikur nt mos ishin dy kesdhlltaret e liderit Muharrem Salihut, Medvegjas do t embte me gisdhtas n’gojhe do te fitonte apo jo ndonje keshulltar, thane për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” analistet nga kjo anë. Thene troq, si zakonisht shqiptaret ne Medevgje edhe para vezhguesve te OSBE-së u diskriminuan meqe shteti serb i fshiu nga listat shqiptaret e keshtu tash edhe nga perfaqesimi politik. Pastrimi etnik brina nuk ka!

Për fund mund te themi se Muharrem Salihu ishte fitues i zgjedhjeve te sotme ne Medvegjë mga radhet e shqiptareve me 392 vota duke siguruar 2 deputetë. Kshaj i thoen ma mire se pa hiq, qe ndryshe z.Salihu kete fitore e konsideron si nje fitore me presion dhe nen diskriminim. Por, sipa stij “megjthate, kur ska shi ben edhe breshër. Ky eshte fati ynë..”

 

Medvegjë: Deri ora 16 votuan 30%. Beogradi vazhdon të eliminoj votuesit shqiparë. Ankesa ne OSBE

Medvegjë, 8 shtator -Zgjedhjet për parlamentin vendor po mbahen sot në Medvegjë. Qytetarët që nga oret e mengjersit kane nisur te votojne për te zgjedhur këshilltarët e tyre, qe do te pasoje me zgjedhjen e kryetarit te komunes dhe organeve tjera. Zdhedhjet po zhvillohen ne nje atmosfere te qete pa incidente, por plote e perplot parregullsi dhe manipulime nga pala serbe, ku lideret dhe votuesit shqiptare po ankohen tek nderkombëtaret për shkak se Boegrdai po dikkriminone te drejten e votusve shqiptare duke eliminuar ata nga listat, kryesisht ne ato mjedise, vendvotime ku dominojne shqiptaret, raporton ekipi i gazetareve te agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” drejtpërsedrejti nga Medvegja.

Siq kemi raportuar zgjedhjet lokale ne Medevegjë me te drejte vote jane 6.595, po kalojnë pa probleme, ku po votohet për 25 këshilltarë në 28 vendvotimeve ne kete rajon te Lugines se Preshevës, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Muharrem Salihu dhe Florim Sahiti po “luftojne” ta kolojne pragun. Njera nga to do ta kaolojne. Lideret shoptar ankohen tepm pushteti serb per manipulime. Ata ankohen tek vezhguesit e OSBE

Njohës të zhvillimeve në Luginë, thonë se presin që shqiptarët të cilët jetojnë në Kosovë, kryesisht në Fushë Kosovë, t’u përgjigjen pozitivisht zgjedhjeve.

Kandidati për kryetar nga radhët e shqiptarëve në Medvegjë z.Muharrem Salihu (Nr.5) ka thënë se krahasuar me 4 vjet më herët, në listën e votuesve janë rreth 4 mijë votues më pak. Lideri nga rahdet e shqiptareve Muharrem Salihu (AFEDS) per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” ka deklaruar se “nga oret e para kane nisur votimet, ani pse pa probleme apo incidente, por me manipulime nga pushteti sidmos me votuesit shqiptare. Per shembull ne mjediset ku diminojne shqiptaret, ne kete rast ne Tupallë ka eleminim masiv te votuesve shqiptare madje edhe deri 50 e 70 per qind. Nga 1200 votues jane eliminuar 700 votues!? Kjo s’shte normale perkunder asaj se kishim marrur premtime se nuk do te kete eleminime. Pra, dikush don ta marr pushtetin me manuipulime dhje me zot dhe keto sjellje jane ne kundershtim me normat nderkombëtare dhe rregullat OSBE-së.”

Ndryshe edhe Partia për Veprim Demokratik, nëpërmjet një njoftimi ka bërë të ditur se do te garojne për pushtetin lokal ne Medvegjë (te prire nga Florim Sahiti-4) . Ne fakt kjo parti qysh ne qerhsor kishte nisur mobilizmin, duke grumbulluar nënshrkime përkrahëse për zgjedhjet e 8 shtatorit në Komunën e Medvegjës, qe ne njefare menyre ishte nje lloj testimi.

Për 25 mandat parlamentar, Partia Progresiste Serbe, Partia e Bashkuar e Pensionit të Serbisë, Partia Radikale Serbe, Partia Demokratike, “Të gjithë për Medvegjë” dhe “E Drejta Serbe”

Qytetarët tani kanë 6 mundësi politike në fletëvotim. Një mbajtës i listave është presidenti i Serbisë dhe Partia Progresiste Serbe, Aleksandar Vucic, dhe përveç përparimeve, përfshin gjithashtu SPS dhe Serbinë e Bashkuar. Votuesit gjithashtu mund të mbledhin PUPS, SRS etj..

Vendvotimet në Medvegjë u hapën këtë mëngjes në orën 7 të mëngjesit dhe votimi u zhvillua pa incidente, sipas kryetarit të komisionit zgjedhor, Ivan Kostic, dhe deri në orën 16, rreth 30% të votuesve jane regjistruar. Ata që janë në fletëvotim kanë 6 mundësi politike dhe do të jenë në gjendje të votojnë në 28 vende deri sonte në oren 20

Duke pasur parasysh që lista elektorale ishte pothuajse përgjysmuar në krahasim me zgjedhjet e fundit të mbajtura në 2015, ishin më shumë se 10,000 të regjistruar në atë kohë, është e vështirë të thuhet nëse kjo është një pjesëmarrje më e mirë apo më e keqe se 4 vjet më parë.

 

SHPËRNDAJE