muamdealiCeliyy

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që me vone e pa te vërteten dhe e mori emrim  Muhammad Ali ?

Muhammad Ali ka lindur më 17 janar 1942 në Louisville të SHBA’së. Ai konsiderohet si një ndër boksierët më të mëdhenj në kategorinë e rëndë.

Emri i tij i plotë në lindje ka qenë Cassius Marcellus Clay Jr, por pas konvertimit në fenë islame e ndryshoi në Muhammad Ali.  Muahmmed Alisë i cili atebote ishte bere muslimin per shkak  racizmit amerikan, siq kishin shkruar mediat boterore, shkruan “Presheva jonë”

Një pjesë e jetës së tij:

Në moshën 12 vjeç dikush i vodhi biçikletën dhe ai vendosi të gjente hajdutin dhe t’i jepte një mësim të mirë.


c63796daed323e977e862eeca0c78ccc
Vendimin ia tregoi një polici me emrin Joe Martin, i cili në kohën e lirë kishte hapur një palestër boksi për të rinjtë e lagjes. Ai e bindi djaloshin që të mësonte boksin njëherë e pastaj të gjente hajdutin.

Vetëm gjashtë vjet më vonë, kur ishte vetëm 18 vjeç ai u shpall Kampion Olimpik duke marrë medaljen e artë në Olimpiadën e Romës të vitit 1960 dhe u bë i famshëm në të gjithë botën.

I vëllai, gjithashtu i kthyer në mysliman, Rrahman Ali, tregon se qysh në atë kohë, ai thoshte me bindje se do të bëhej boksieri më i mirë i botës.

Pas ndeshjes më 25 shkurt të vitit 1964 me boksierin Sonny Liston në kategorinë e rëndë për Titullin Botërorë gjer në atë kohë i njohuri e ndërroi emrin e tij fillimisht në e pastaj në Muhammad Ali me të cilin do të njihet gjatë gjithë jetës së tij të më vonshme. Me këtë aim,dëshmoi kalimin e tij publik në Islam. Për këtë kalim të tijë ndikim të madh kishte miku i tij i ngushtë Malcolm X.

Meçi më i famshëm i Muhammad Ali

Muhammad Ali kundër George Forman nga viti 1974 konsiderohet si një prej meçeve më të mëdha në histori të boksit.

Muhammad Ali ka vdekur në moshën 74-vjeçare boksieri më i famshëm i botës.

Pas një problem të rëndë në frymëmarrje dhe një rënie në koma, ai ka mbyllur sytë përgjithmonë në një spital, në Feniks, Arizona.

SHPËRNDAJE