Kushtrim MALIQI

(Nga i derguari yne spacial ne Colmar te Francës)  Colmar, 6 prill -Gjykata në Colmar të Francës as sot nuk ka marrë vendim për çështjen e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj, duke shtyrë seancën për në datën 27 prill.

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës gjatë zhvillimit të seancës gjyqësore ndaj tij, theksoi se drejtësia franceze po i beson propagandës serbe.

Haradinaj u deklarua pas fjalës së palës mbrojtëse, duke thënë se po besohet në propagandën serbe të cilët kanë bërë krime në Kosovë.

“Kanë bërë krime në Kosovë dhe m’i kanë fabrikuar mua. Vetë ish-presidenti serb, Slobodan Millosheviç ka qenë kriminel. Ata kanë bërë vrasje, kanë kryer krime në Kosovë e po më akuzojnë mua”, ka thënë Haradinaj, raporton Presheva Jonë.

Haradinaj u ndalua më 4 janar nga autoritetet e Francës me një fletë-arresti të Serbisë të vitit 2004.

Kreu i AAK-së aktualisht ndodhet në Francë, në lirim me kusht, mbi bazën e një procesi që po zhvillohet ndaj tij nga autoritetet franceze, bazuar në urdhër-arrestin e lëshuar nga Serbia përmes Interpolit.

Seanca e ardhshme e katerta me radhë, per z.Haradnjn do të mbahet më 27 prill ora 9, lajmin e ka bere të ditur për agjencine e lajemeve “Presheva jonë” znj. Sandra Di Roza, zv.prokurore dhe zdhense e Tribunalit te Aëlit ne Colmar te Francës. pe rme shume rreth sensces dhe vendimit te Gjates se Apelit sot ne Colmare mund te lexoni me vone intervisten ekskluzive me zv.prokuroren, njeherit zyrtaren e tribunalit per konakt me media znj.Sandra Di Roza.

Ne dalje nga salla e Gjyktes se Apelit ku u para pak qastes perfuzndoi seanca, Haradinaj për agjencine e lajmeve “Presheva jonë” ka deklaruar se “ky proces eshte politik i montuar nga Serbia qe po ndihmohet nga disa vende te saj aleate evropiane. Kete e deshmon edhe mabjtja e ime e strengjatur ne France qe gati katër muaj…”

Para Gjykatës së Apelit në Colmar të Francës shqiptarët kanë filluar që të grumbullohen për t’i dhënë mbështetje ish komandantit të UÇK-së dhe ish kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj. Gjykata e Apelit ne Colmar te Francës, pas dy ore seance ka shtyer serish vedminin për ish-kryeministrit kosovar Ramush Haradinaj i cili po mbahet i izoluar nga qartqet franko-serbe ne vendin mim të Serbisë në Francë.

 

Colmar, seancen për Haradinaj po e përcjellin 300 gazetarë botëror. Vetëm 4 shqiptare
Beogradi pretendon se ka ofruar prova të reja (“vrasje te romëve”) që siç thuhet janë paraqitur gjakytes franceze, edhe pse zoti Haradinaj është shpallur dy herë i pafajshëm, në vitin 2008 dhe më pas në vitin 2012 në një rigjykim të pjesshëm që ishte rasti i vetëm në historinë e Gjykatës për krime lufte ne hapësirat e ish Jugosllavisë.

 

Po vazhdon seanca ndaj liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj. Mesohet se seanca e sotme gjyqesore ne Colmar te Frances po e percjellin 300 gazetarë boteror, ku vetëme kater jane shqiptare ata, ai nga ATSH, agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”  TRV21 dhe Indeksolnine. Por, me fillimine e sances gjyqësore për Haradinajn gazetaret jane larguar nga salla.

 

Nis seanca ndaj Haradinajt, ja për çka po akuzohet Ramushi (LIVE) ja per cka ai  po akuzohet..

Në fjalën e prokurorit thuhet se Haradinaj dyshohet për vrasjen e disa romëve në Kosovë gjatë kohës së luftës.

Prokurori ka thënë se romët kanë jep emrat e viktimave dhe sipas tyre Haradinaj ka shtyrë njerëz për t’i kryer veprat.

Në provat e prokurorisë jepen edhe disa emra të viktimave. Trupi gjykues ka arritur në sallën e Gjykatës ku edhe ka nisur seanca ndaj liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Trupi Gjykues para vetes ka shumë dokumente të pranuara nga prokuroria e Serbisë dhe ende nuk dihet nëse të gjitha do të shqyrtohen në këtë seancë.

 

Komandanti dhe lideri Ramush Haradinaj arrine ne Gjykatë me veturë të blinduar me  flamur kuqezi!
Ish-kryeministri i Kosovës dhe ish komandanti më në zë i UÇK-së, u ndalua nga autoritetet franceze më 4 janar në bazë të një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia qe eshte abuzuar me Interpolin, sepse lideri i AAK-së dy here eshte liruar nga Gjykata nderkombëtare e OKB-së anetre s e se ciles ehste edhe Franca

Colmare, 6 prill  -Gjykata e Apelit në Colmar, sot që do të marrë vendim lidhur me (mos) lirmin e Ramush Haradinajt nga izolimi franko-serb ne Francë. ATSH dhe  Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” gazetari i së cilet tashme vetem ka derguar gazetarin e saj ne Colmare, sot mund t’ju sjell  lajm “surprizë” pamvarësisht raportimeve te mediave serbe.

Gazetari i aghjencis e se lajemeve “Persheva jonë” i cili po ndjek drejpersedrejkti seancen gjqysor te Coilamre,  ka verjetur se komandanti dhe lideri i Kosovës Ramush Haradinaj ka arritur me vetrure te blinduiar ne Gjykatë me flamur kuqezi!

Gjykata e blinduar nga policia franceze.  Qindra protestues shqiptarë para Gjykatës

Gjykata e blinduar nga policia franceze.  Qindra protestues shqiptarë para Gjykatës

Kanë mbetur edhe pak minuta deri  tek  seanca gjyqësore ndaj liderit të Kosovës  Ramush Haradinaj.

Gazetari dhe fotoreporteri i agjencise se lajmeve “Presheva jonë” ka treguar se tashmë gjykata e Colmarit të Francës ku do të mbahet seanca është e mblindurar nga forca të  mëdha  policore ku rptiet verdikti i ghjkykate sne fjalë për z.haradinaj, ku para Gjykates jna ertubuar qindra prostues,s hiptare nga diapsora, kryesisht nga Franca, Zvicra, Belgjka po edhe nga Kosova e Presheve.

Derisa për ta mbështetur Haradinajn kanë shkuar edhe shumë shqiptarë, të cilët po kërkojnë lirimin e menjëhershëm të ish-kryeministrit Haradinaj.

Ish- kryeministri i Kosovës dhe kryetari i partisë politike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, është ndaluar nga policia franceze më 4 janar, në bazë të një urdhër-arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia përmes Interpolit. Ai akuzohet nga drejtësia e Serbisë për krime lufte.

E tërë Kosova syte kah Franca dhe Haradinaj

Nisur nga këto akuza, Prokuroria Speciale e Serbisë, pati paraqitur dhe kërkesën për ekstradimin e Haradinajt në Serbi. Pas seancave gjyqësore më 9 shkurt dhe 2 mars, tani vendimi i ri për Haradinajn do të dihet me 6 prill.

Haradinaj nuk shprehet shumë optimist se në seancën e radhës mund të ketë ndonjë vendim pozitiv për të.

Ndërkaq, kuvendi i Kosovës kishte parapare sot nje seance per të votuar demarkacikonin me Mlain ezi,  per te shrytezuar mungesen e z.Haradinaj. Por, pas nje emsazhi derguar ga SDtasburgu pe¨rmes agejncise se lajemeev “Persheva Jonë” ku Haradinaj aplelon t mos voothet demarkacioni!

“Mos e votoni demarkacionin, se nesër ju mallkojnë fëmijët e juaj Versioni i tashëm i demarkacionit me Malin e Zi është gabim. Kufiri me Malin e Zi është në Cakorr dhe në Kullë e jo në Kuqishtë e Cerinovodë. Pra kufiri është në qafën e Cakorrit, majat e larta në Kullë, majat e larta në bjeshkët e Podgurit. Pushtetarët i kanë mashtru qytetarët dhe miqt tanë me një version të gabuar, ky version duhet të bie në parlament, për ata që ndjenjën për atdhe e kanë të shenjtë edhe kufiri është i shenjtë, pra nuk duhet lejuar në asnjë mënyrë dhe kërkoj prej deputëtëve e apeloj tek të gjithë ata që e kuptojnë se bëhet fjalë për dicka që është e shenjtë, sublime që të mos e votojnë këtë version të gabum.” eshte thëne ne mesazhin e Haradinaj nga Franca drejtuar deputeteve Thacit dhe Mustafes permes agjencine se lajmeve “Presheva Jonë”

 

I pyetur se cfare do t’i sjell dita e sotme (6 prilli) z.Haradinajt ne Colmare i cili do te paraqitet ne Gjykten e Apelit ai duke qeshur thote se “diten  e sotme duhet ta lëmë surpizë, te cilet dite sigurisht e presim Kosova  dhe mbare shqiptaria”

“Jam tronditur me faktin se Franca ka vepruar në përputhje me udhërarrestin e lëshuar nga Beogradi në vitin 2004 edhe pse unë me Hagën e kam kryer, jam ndare mire, ashtu siq km pasur deshire, madje edhe dy hare kam dalur i pastër nga kjo gjykate nderkombërtare e OKB-së. Me shqetesuese eshte se kjo gjykate ishte e OKB-së edhe pse Franca eshte anetare e saj ?!..” ka thne ne vazhdim z.Haradinaj

Agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” nga Colmare  ka mesuar se   seancën e gjykatës, e cila është planifikuar sot në orën 14-te” do të diskutohen përgjigjet e mundshme nga Ministria e Drejtësisë e Serbisë për pyetjet e gjykatës.

 

Ish- kryeministëri i Kosovës dhe kryetari i partisë politike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, është ndaluar nga policia franceze më 4 janar, në bazë të një urdhër-arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia përmes Interpolit. Ai akuzohet nga drejtësia e Serbisë për krime lufte.

Nisur nga këto akuza, Prokuroria Speciale e Serbisë, pati paraqitur dhe kërkesën për ekstradimin e Haradinajt në Serbi. Pas seancave gjyqësore më 9 shkurt dhe 2 mars, tani vendimi i ri për Haradinajn do të dihet me 6 prill.

Zyrtaret e  Inteprol-it me qender te Lion te Francës kane deklaaruar për agjencine e lajmeve “Presheva jonë” se Haradinaj nuk eshte arrestuar nga ne. “Pë rme shume se kus qndron pas arresitmit te hreadunajt mund te pyesni Beograddin, Parisin apo Prishtinën ata ndoshta mund te dije më shume se kush mund te qëndrojn pas mbajtjes se Haradinajt ne Francë” ka thëne zyrtari Interpol-it per agjenecine e lajmeve “Presheva jonë”.

Kurse zyrtaret nga Haga (ajo ICTY dhe e speciales) thone se “ne e kemi kryer punën me Haradinajn, nuk e dimë se çfarë fshihet pas arrestimit të tij..” PO ashtu edhe ish-kryeprokuroja e ICTY-së zviceranja Carla del Ponte eshte shprehur e habitur pse eshtë arrestuar dhe pse mbahet ende ne Francë Ramush Haradinaj?!

SHPËRNDAJE