New York, 7  shkurt (Nefail Maliqi)  -Ne Kombet e Bashkuara ne New York eshte mbajtur seanca e radhës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën. Ambasadorja Vlora Çitaku në KS të OKB-së foli për zvhillimet e fundit ne Kosovë dhe dialogun e Brkslit përballë Ministri i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq te cilet me deklarata rreth Kosoves ishin shume larg diametrialisht, rapprton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ndryshe shefi i diplomacisë së Serbisë, Ivica Daçiq tha se vendimi i Prishtinës për vendosjen e taksës 100 për qind ndaj mallrave serbe është politik. Daçiq në fjalimin e tij, akuzoi UÇK-në se kinse ka kryer krime ndaj shqiptarëve, serbëve e komuniteteve të tjera në Kosovë. Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacilli, ka reaguar pas fjalimit të homologut të tij serb, Ivica Daçiq, në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. “Eshtë e pakuptimt që një politikan si Daçiq të flas në një dhomë pa u skuqur para diplomatëve të respektuar të vendeve të përfaqësuara në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.” thuhet ne reagimin e shefit te dip0lomacise kosvare z.Behgjet Pacollit.

Keshillit te Sigurimit i OKB-së tash e tutje mblidhet për Kosovën, rralle e permallë. Sivjet vetem tri, n’mot vetem dy..

Dacic në vazhdim në KS të OKB-së, ka derdhur lot krkokodili për tasken e qverise se Kosove svene Serbisë. Ai tha se vendosja e kësaj takse është e ‘palogjikshme’, ndërkohë që Serbia është përmbajtur nga aktet e njëanshme për shkak të mos themelimit të asociacionit serb dhe vendimit të Kosovës rreth statutit të Trepçës.

Ai ndërkaq ka rikujtuar se kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka akuzuar UNMIK-un se po shkruan raporte të shpikura, duke akuzuar edhe BE-në se ka ngulfatur dhe mbytur procesin e dialogut.

Duke folur për rishqyrtimin e misionit të UNMIK-ut në Kosovë, shefi i diplomacisë serbe tha se stafi i këtij misioni së fundi është reduktuar së bashku me buxhetin e tij, duke kërkuar nga vendet e OKB-së që të mos nguten me rishqyrtimin e vendimit rreth këtij misioni në Kosovë.

Anetare te Këshillit të Sigurimit të OKB-së ne seancen e sotme te radhes kane rënë dakord të reduktojë sesionet e dedikuara për Kosovën, njofton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve te OKB-së

Siq dihet deri tash praktike ka qenë të mbajë një seancë semestrale (çdo tre muaj) dhe pas presionit nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj evropian, është arritur një marrëveshje për të mbajtur vetem tri seanca këtë vit dhe dy senca në vitin 2020, kursd eviteve te ardhshme mund edhe te lemimohen.

Ambasadori i Britanisë së Madhe Karen Pierce sikur edhe i i Belgjkës theksuan se katër sesione mbi Kosovën gjatë vitit janë shumë. Ket mendim e kane perkrahur kahere edhe autoritet e Prishtines zyrtare

SHPËRNDAJE